Mniejsze emisje CO2

Tworzywa sztuczne i mniejsze emisje CO2

Badania pokazują, że w większości przypadków produkcja, używanie i ponowne przetwarzanie tworzyw sztucznych, przy uwzględnieniu całego cyklu ich życia, generuje znacznie mniejsze emisje CO2 i pozostałych gazów cieplarnianych niż jakikolwiek inny materiał alternatywny – przekonuje biuro prasowe kampanii repetujemy i dodaje, że odpowiednie, odpowiedzialne użytkowanie i przetwarzanie tworzyw sztucznych jest kluczowym elementem budowania neutralności klimatycznej.

Recykling tworzyw sztucznych to mniejsze zużycie energii i mniejsze emisje CO2

Zmian klimatu nie musimy odczuwać każdego dnia i nie widzimy ich tak wyraźnie, jak choćby smogu, który zasłania niebo i powoduje trudności z oddychaniem. Widzimy je jednak inaczej i to coraz częściej w postaci anomalii pogodowych, a wszystko to przez wzrost globalnej temperatury spowodowanej emisją gazów cieplarnianych do atmosfery – zwraca uwagę biuro prasowe.

W opinii publicznej tworzywa sztuczne kojarzone są często z zaśmiecaniem i z całą pewnością nie powinny one trafiać do środowiska naturalnego. Jeśli jednak są stosowane i utylizowane w sposób odpowiedzialny, dają duże możliwości funkcjonalne w wielu obszarach przemysłu i codziennego życia, a ich produkcja, transport i recykling zużywa dużo mniej energii niż np. produkcja szkła – mówi Anna Urbańska, koordynatorka kampanii edukacyjnej #rePETujemy.

Właściwości tworzyw sztucznych i zmiany cywilizacyjne

Tworzywa sztuczne posiadają wiele unikalnych zalet użytkowych, i przyczyniły się do ogromnych zmian cywilizacyjnych – na wielu polach wygrywają z innymi materiałami. Komputeryzacja, Internet, loty kosmiczne, motoryzacja, robotyka, sztuczna inteligencja czy też medycyna nie rozwinęłyby się tak szybko, o ile w ogóle, gdyby nie wynaleziono tworzyw sztucznych – przekonuje biuro prasowe.

Jak pokazują badania cyklu życia produktu (LCA – Life Cycle Assessment) m.in. opracowane przez C7-Consult, opakowania z tworzyw sztucznych są bardziej proekologicznym rozwiązaniem niż szkło czy metal. W przypadku tworzywa opakowaniowego, jakim jest np. PET, wskaźnik ekwiwalentu emisyjności CO2 do środowiska wynosi 133 g na opakowanie (jednolitrowa butelka do wody mineralnej), podczas gdy dla jednolitrowych, jednorazowych butelek szklanych współczynnik ten jest blisko czterokrotnie wyższy (522 g). Butelki PET doskonale nadają się do recyklingu, a dodanie recyklatu (rPET) jeszcze bardziej zmniejsza wpływ na środowisko tego rodzaju opakowań – wypadają dzięki temu nawet lepiej niż zwrotne szklane butelki. Ponadto same butelki PET też mogą być zwrotne i takie rozwiązania, stają się coraz popularniejsze – podkreśla biuro prasowe.

Lżejsze opakowanie to mniejsze emisje CO2 w czasie transportu

Kolejną kluczową wartością jest to, że butelka PET o pojemności 1 litra waży ok. 25 gramów, podczas gdy porównywalna butelka szklana waży ok. 470 gramów, czyli aż 18 razy więcej, co ma niebagatelne znaczenie w kontekście transportu. Dzięki niskiej wadze tworzywa sztucznego potrzeba o wiele mniej paliwa na przewiezienie takiej samej ilości napojów w butelkach PET niż gdy butelki są szklane. A większe zużycie paliwa to zwiększona emisja CO2, co ma negatywny wpływ na środowisko i przyśpiesza zmiany klimatyczne – dodaje organizator wspomnianej kampanii edukacyjnej.

Stosowanie tworzyw sztucznych i mniejsze emisje CO2

Zahamowanie postępujących zmian klimatycznych, czy też ich cofanie jest możliwe wyłącznie poprzez radykalne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Większość rozwiązań w ramach inicjatywy Europejskiego Zielonego Ładu wymaga zastosowania materiałów z tworzyw sztucznych, bez których nie byłoby możliwe wytwarzanie choćby zielonej energii. Kolektory słoneczne, turbiny wiatrowe i termoizolacje budynków w znacznej mierze wykonane są właśnie z wysoko specjalistycznych materiałów – podkreśla Anna Urbańska.

Przykładów na to, że tworzywa sztuczne przyczyniają się do zmniejszania emisji CO2, jest wiele. Pakowanie w nie żywności znacznie przedłuża jej przydatność do spożycia, zapobiegając psuciu się i marnowaniu jedzenia. Proces produkcji wszelkich produktów spożywczych wymaga nakładu energii i wody, a każde marnowanie żywności wiąże się z wielkimi stratami i zupełnie niepotrzebną emisją CO2 oraz innych gazów. Kolejnym przykładem jest stosowanie lekkich i wytrzymałych tworzyw w samochodach, co znacznie zmniejsza ich masę i tym samym konsumpcję paliwa – wylicza biuro prasowe.

Istotne jest również to, że po zużyciu produktów i opakowań z tworzyw sztucznych w całym procesie ich recyklingu i utylizacji zużywa się znacznie mniej energii elektrycznej niż w przypadku np. opakowań szklanych, co także obniża ślad węglowy.

Utrzymać tworzywa sztuczne w obiegu zamkniętym

Tworzywa sztuczne nie mogą być traktowane jako bezużyteczne odpady, ale jako wartościowy surowiec do ponownego przetworzenia, którego paradoksalnie brakuje na rynku. Kluczowe jest zatem stworzenie i wdrażanie sprawnie działającej gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) w kierunku neutralności klimatycznej – przekonuje organizator kampanii.

W całej Europie prowadzonych jest szereg projektów badawczych mających zdecydowanie usprawnić recykling z wykorzystaniem procesów chemicznych, w efekcie czego odpady z tworzyw sztucznych, które wcześniej nie mogły być przetwarzane, mają być przywracane do stanu pierwotnego i z powodzeniem wykorzystywane ponownie.

We współczesnym świecie tworzywa sztuczne są zaawansowanymi technologicznie materiałami, które są opracowywane z myślą o ściśle określonym przeznaczeniu. Odpowiednie ich użytkowanie nie tylko podnosi jakość naszego życia niemal w każdej dziedzinie, ale realnie wpływa na realizację celów środowiskowych.

Od nas wszystkich zależy czy utrzymamy je w zamkniętym obiegu poprzez prawidłową segregację, od której zaczyna się każdy recykling – podsumowuje biuro prasowe kampanii.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. kampania rePETujemy

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny