transformacja systemu ciepłowniczego
fot. UM Sanok

Transformacja systemu ciepłowniczego w Sanoku

Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (SPGK) przekazało, że podczas Wiosennego Pikniku Energii, mieszkańcy Sanoka mieli okazję zapoznać się ze szczegółami transformacji miejskiej ciepłowni. Celem przedsięwzięcia jest kompleksowa transformacja systemu ciepłowniczego w kierunku zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa energetycznego.

Transformacja systemu ciepłowniczego – co obejmuje projekt?

Projekt obejmuje m.in. wymianę źródeł ciepła na nisko- i zeroemisyjne oraz produkcję wodoru odnawialnego. Za realizację koncepcji odpowiadają renomowane firmy technologiczne i inżynieryjne oraz doradcze – podkreśliło SPGK.

Jednym ze wskazanych przez SPGK elementów transformacji, ma być produkcja wodoru z elektrolizy. Ta będzie zasilana energią elektryczną, pochodzącą z instalacji fotowoltaicznych. Wodór ma być następnie sprzedawany przez miasto na potrzeby przemysłu, a w przyszłości może posłużyć jako paliwo dla transportu miejskiego. Ciepło generowane przez elektrolizery posłuży natomiast do zaspokojenia większości potrzeb grzewczych Sanoka, przez znaczną część roku.

transformacja systemu ciepłowniczego w Sanoku

Zaprezentowane szczegóły techniczne projektu „HydroSanok” są kamieniem milowym na naszej drodze do stania się liderem w dziedzinie zrównoważonej energetyki. Jestem niezmiernie dumny, że Sanok przyjmuje rolę pioniera, pokazując, jak z zaangażowaniem i innowacyjnym podejściem można realizować przedsięwzięcie, które nie tylko chroni nasze środowisko, ale i gwarantuje stabilność oraz bezpieczeństwo energetyczne. To wszystko osiągamy bez wpływu na budżet miasta, korzystając ze wsparcia naszych partnerów inwestycyjnych. Przedstawione informacje jasno pokazują, że „HydroSanok” to nie tylko wizja, ale realny plan na przyszłość – powiedział Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka.

W planach również magazyny energii

W ramach inwestycji powstaną też magazyny energii, co pozwoli na wykorzystanie jej w efektywny sposób. Dzięki temu Sanok będzie mógł oferować mieszkańcom stabilne i przystępne cenowo dostawy ciepła. Jednocześnie przedsiębiorstwo będzie mogło redukować swoją zależność od paliw kopalnych. Nowa infrastruktura, w tym kocioł elektrodowy, zagwarantują miastu elastyczność w dostarczaniu ciepła, zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem, szczególnie w okresach zimowych. To krok naprzód w kierunku zwiększenia efektywności energetycznej miasta – zaznaczyło SPGK.

Dodatkowym założeniem projektu jest inteligentne wykorzystanie zasobów wodnych. Bowiem produkcja wodoru w procesie elektrolizy będzie zużywać tylko 0,95% wody sieciowej. Ponadto prawie połowa tego zasobu wróci z powrotem do systemu uzdatniania.

Projekt „HydroSanok” to nasza odpowiedź na wyzwania stawiane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Zielonego Ładu oraz pakietu „Fit for 55”. Jesteśmy przekonani, że jest to kluczowe przedsięwzięcie. Nie tylko dla naszego miasta, ale również dla lokalnych samorządów w całej Polsce, które stają przed zadaniem przekształcenia swoich systemów energetycznych w zgodzie z rygorystycznymi regulacjami unijnymi. Dzięki współpracy i zaangażowaniu, „HydroSanok” pokazuje, jak można efektywnie spełnić te wymogi, wykorzystując sprawdzone technologie, połączone w innowacyjny, koherentny system energetyczny – podkreślił Krzysztof Jarosz, prezes SPGK.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Urząd Miasta Sanok

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny