Skup butelek zwrotnych

Skup butelek zwrotnych ponownie otwarty!

Prawie milion butelek zwrotnych w ciągu 8 miesięcy funkcjonowania skupu butelek przy zakładzie Lech Browary Wielkopolski w Poznaniu oddali mieszkańcy stolicy Wielkopolski i okolic. Dzięki temu, że działa skup butelek zwrotnych, butelki zyskały „nowe życie”, a Wielkopolska – czystsze środowisko. Po chwilowym zawieszeniu działalności, wynikającym z sytuacji epidemicznej, skup butelek ponownie otworzył się na „ekopiwoszy” – poinformowała Kompania Piwowarska.

Skup butelek zwrotnych ułatwia oddanie opakowań szklanych

Dzięki skupowi butelek zwrotnych Kompanii Piwowarskiej w Poznaniu łatwiej było zwrócić butelki po piwie. Szczytna idea odzyskiwania szkła do powtórnego użycia spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Wielkopolski. Od uruchomienia skupu w sierpniu 2019 r., do czasu jego czasowego zamknięcia, dostarczyli oni do skupu niemal milion butelek zwrotnych.

Ponownie otwarty skup butelek przy poznańskim browarze (parking przy centrum handlowym M1 na Franowie) będzie otwarty od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00 – 16.00 oraz w soboty w godzinach 9.00 – 13.00, z zachowaniem środków ostrożności związanych z obecną sytuacją epidemiologiczną – dodaje Kompania Piwowarska. Oznacza to, że każdy, kto zechce oddać butelki zwrotne będzie proszony o założenie maseczki ochronnej i rękawiczek, a pracownik skupu będzie obsługiwał wyłącznie po jednej osobie w tym samym momencie. Obowiązuje też limit dobowy butelek zwracanych przez jedną osobę, który wynosi 100 sztuk.

Jak podaje Kompania Piwowarska, do skupu można oddać butelki zwrotne zarówno piw Kompanii Piwowarskiej (za taką butelkę zwracający otrzyma kwotę 50 groszy), jak i innych producentów, za które można otrzymać 30 groszy. Kompania Piwowarska podkreśla, że bierze na siebie wymianę tych butelek z innymi browarami w imię wspólnego interesu – zredukowania liczby opakowań trafiających do śmietnika bez ponownego wykorzystania.

Butelka zwrotna najbardziej proekologicznym opakowaniem piwa

Producent piwa podkreśla przy okazji, że butelka zwrotna jest najbardziej proekologicznym opakowaniem piwa dostępnym na sklepowej półce. Kompania Piwowarska podaje przy okazji, że 49% swoich produktów dystrybuuje w opakowaniach zwrotnych: szklanych butelkach oraz w kegach. Jednak gdyby wszystkie butelki zwrotne miały charakter opakowań bezzwrotnych, to w 2019 r., odpadem stałoby się aż 965 mln butelek, co oznaczałoby więcej o ok. 315 tys. ton wyrzuconego szkła! Dlatego producent zachęca do nadania opakowaniom szklanym „ponownego życia” poprzez zwracanie ich do swojego skupu oraz poddawanie recyclingowi. Średnio butelka „żyje w rynku” dwa lata i w tym okresie rotuje dziewięć razy, choć mogłaby być wykorzystana przynajmniej 20 razy. Powodem takiego stanu rzeczy jest niski poziom zwrotności – dodaje firma piwowarska.

Firma podkreśla też, że skup butelek działający na poznańskim Franowie ułatwia oddawanie butelek zwrotnych, gdyż przy zwrocie opakowań nie jest wymagany dowód zakupu piwa.

Punkt zwrotny przy Lech Browary Wielkopolski w Poznaniu jest inicjatywą pilotażową. Firma nie wyklucza realizacji podobnych punktów w innych lokalizacjach w przyszłości.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Kompanię Piwowarską

fot. Kompania Piwowarska

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama

partner merytoryczny