10 tysięcy zaproszeń do udziału w Rzeszowskim Panelu Klimatycznym trafi do losowo wybranych mieszkańców. Później wybrana zostanie reprezentacja. Jak podaje Urząd Miasta Rzeszów (UM) pomoże ona miastu w podjęciu ważnych decyzji dotyczących środowiska. Chodzi m.in. o takie kwestie jak jakość powietrza, ogrzewanie domów i transport. Wszystko po to, by do 2030 r. Rzeszów mógł osiągnąć neutralność klimatyczną – zaznacza magistrat.
Miasto razem z mieszkańcami zadba o środowisko
– Ekologia, czynienie miasta zielonym i neutralnym klimatycznie stanowi fundament polityki miejskiej, którą obecnie realizujemy. To wszystko tak naprawdę ma służyć jednemu: dobrej jakości życia w mieście. Jakiekolwiek zmiany nie mogą się jednak odbywać bez rozmowy z mieszkańcami. Postanowiliśmy zatem dokonać rzeczy bezprecedensowej – oddajemy władzę w ręce naszych mieszkańców – zapowiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Rzeszowski Panel Klimatyczny to nic innego, jak panel obywatelski. Według UM, to jedno z najnowocześniejszych i najbardziej skutecznych narzędzi konsultacji społecznych. Jest ono przy tym bardzo miarodajne – przekonuje magistrat. Ma to wynikać z faktu, że koordynatorzy całej akcji wysyłają zaproszenia do udziału w panelu aż 10 tys. losowo wybranym mieszkańcom. Później z tej liczby losowana jest 60-osobowa reprezentacja, która weźmie udział w panelu. Po wcześniejszym przeszkoleniu, właśnie te osoby wskażą prezydentowi oraz Radzie Miasta Rzeszowa, jakie działania należy podjąć.
Rzeszowski Panel Klimatyczny – pięć spotkań i wybór najlepszych pomysłów
Rzeszowski Panel Klimatyczny będzie składał się z pięciu spotkań. Odbędą się one w dniach: 21, 22 października oraz 4, 5 i 18 listopada br. Pierwsze trzy spotkania będą czysto informacyjne. W ich trakcie grupa spotka się z ekspertami w dziedzinach klimatu i środowiska, by móc później wypracować odpowiednie rekomendacje dla miasta. Głosowanie zaplanowano na ostatnie spotkanie. „Przejdą” te pomysły, które uzyskają przynajmniej 80% poparcia. Wskazane rozwiązania mają później zostać wprowadzone w życie – zaznacza UM.
Koordynacją panelu obywatelskiego zajmują się fundacja Pole Dialogu oraz Fundacja Stocznia, a także wyznaczony specjalnie do tego celu zespół miejskich urzędników. Rzeszowski Panel Klimatyczny to jedno z działań związanych z unijną misją „100 neutralnych dla klimatu i inteligentnych miasto do 2030 roku” – NetZeroCities. Więcej informacji na temat panelu można uzyskać na stronie: https://panel-obywatelski.erzeszow.pl/.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszów