Przyszłość planety w naszych rękach

Przyszłość planety w naszych rękach

Walka ze zmianami klimatycznymi to istotna sprawa jedynie dla 17% Polaków i 22% Europejczyków podaje Gumtree Polska powołując się na raport Komisji Europejskiej (KE) Standard Barometr 2019. Z kolei, jak pokazuje badanie European Social Survey, mimo że zdecydowana większość mieszkańców Unii Europejskiej (UE) dostrzega, że zmiany klimatyczne są fatalne w skutkach, to niewielu z nich czuje odpowiedzialność za ich ograniczenie. Tymczasem samodzielne działania są w stanie zdziałać więcej, niż nam się wydaje – zaznacza serwis bezpłatnych ogłoszeń.

Ekstremalne zjawiska pogodowe, wzrost poziomu mórz i oceanów, czy coraz częściej występujące pożary i susze, to tylko niektóre ze skutków zmian klimatu, które obserwujemy. Jak pokazuje najnowszy raport specjalny Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), w niedalekiej przyszłości niebezpiecznie wzrośnie ryzyko erozji gleb na gruntach uprawnych. Niemal pewne jest, że stanie się to przyczyną globalnego kryzysu żywnościowego. Państwowe dyrektywy nakazujące wprowadzenie określonych działań to tylko pierwszy krok ku lepszej przyszłości naszej planety. Każdy z nas może osobiście przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego poprzez codzienne aktywności – podkreśla Gumtree Polska.

Zrównoważony transport, czyli rower zamiast samochodu

Rower to ostatnio coraz modniejszy środek transportu, który pomoże nie tylko nabrać formy jego użytkownikom, ale i odetchnąć środowisku. Jak pokazuje Badanie Gumtree Polska (Badanie Gumtree Polska na temat podejścia Polaków do ekologii, zrealizowane przez SW Research w dniach 19-22.02.2019 metodą wywiadów on-line (CAWI) na reprezentatywnej próbie 1036 Polaków w wieku 18-65 lat), pozytywny wpływ roweru na ekosystem dostrzega co drugi badany. Przesiadając się z samochodu na dwa kółka możemy znacznie wpłynąć na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Wystarczą 2 km przejechane na rowerze codziennie, aby w ciągu miesiąca zmniejszyć nasz ślad węglowy o ponad 2kg! – podkreśla serwis.

Koniec z plastikiem i jednorazówkami

Dla 53% Polaków ograniczenie korzystania z produktów jednorazowych to pierwszy krok ku bardziej proekologicznemu sposobowi na życie – wynika ze wspomnianego badania Gumtree Polska. Serwis zwraca uwagę, że wyroby porcelanowe, ceramiczne, a nawet silikonowe, to świetna alternatywa dla popularnych „jednorazówek”, pozwalająca na eliminację plastikowych kubków i talerzy z kuchennej przestrzeni. Jeśli sytuacja nie pozwala nam na skorzystanie z tych bezpieczniejszych dla środowiska naczyń, warto upewnić się, że te jednorazowe są wykonane z papieru lub biodegradowalnych materiałów, które będzie można poddać recyklingowi. To samo dotyczy torebek foliowych, które łatwo zastąpimy dużo trwalszymi, pojemniejszymi i stylowymi torbami wielokrotnego użytku – wskazuje gotowe rozwiązania Gumtree.

Second-hand, second life

Recykling to świetny sposób na to, by przyczynić się do ochrony środowiska i przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Jak pokazuje badanie Gumtree Polska, aż 72% z nas kupuje przedmioty „z drugiej ręki”, a blisko 41% robi to z chęci dbania o przyrodę. Wyprzedaż garażowa czy internetowa aukcja to tylko niektóre z miejsc, gdzie znaleźć można naprawdę ciekawe perełki, wprowadzając tym samym w swoje życie coraz popularniejszą ostatnio filozofię zero waste – podpowiada serwis internetowy.

Drugie życie owoców i warzyw i domowy kompostownik

W sprawozdaniu IPCC zwrócono uwagę, że blisko jedna trzecia wyprodukowanej na świecie żywności jest marnowana. Z kolei, jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, rocznie Polacy wyrzucają 247 kg żywności na osobę. Tymczasem drugie życie można nadać chociażby resztkom owoców i warzyw, wykorzystując je do przygotowania zupy krem czy chipsów z obierek. W internecie można znaleźć dziesiątki, jeżeli nie setki, ciekawych przepisów i pomysłów na wykorzystanie odpadów kuchennych. Organiczne odpady, takie jak obierki, fusy czy skorupki jajek, to także świetny sposób na pozyskanie cennego nawozu wzbogacającego glebę. Zamiast je wyrzucać, zróbmy z nich pożytek i kompostujmy. Najprostszy domowy kompostownik w wersji DIY możemy przygotować z… wiadra – podpowiada Gumtree.

Przyszłość planety w naszych rękach, dlatego warto dokształcać siebie i innych

Serwis zwraca też uwagę, że osoby, które już wprowadziły w swoje życie odpowiednie zmiany, mogą zachęcać do tego innych i dodaje, że dobry przykład to podstawa, a sposobów na pokazanie, że proekologiczne aktywności wcale nie są trudne do wykonania, jest naprawdę wiele. Dane pokazują, że wiedzę na temat stosowanych praktyk ekologicznych Polacy najczęściej czerpią z Internetu (52%), od swoich znajomych (45%) i rodziny (42%). Gumtree zachęca by dzielić się swoimi proekologicznymi doświadczeniami i namawiać swoje otoczenie nawet do choćby najmniejszych zmian.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Gumtree Polska

fot. sozosfera.pl

reklama

 

partner merytoryczny