Przedsiębiorczość w powiązaniu z dbałością o środowisko

Przedsiębiorczość w powiązaniu z dbałością o środowisko

Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo to innowacyjny program edukacyjny, w którym uczniowie zakładają w szkole realnie działającą firmę. Celem programu jest przygotowanie uczniów do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, pokazanie szans i zagrożeń wynikających z samozatrudnienia oraz kształtowanie niezbędnych postaw i umiejętności w zakresie przedsiębiorczości – informuje firma VIVE Textile Recycling.

W ramach programu edukacyjnego, uczniowie – wspólnicy miniprzedsiębiorstwa szukają pomysłu na produkt bądź usługę, przygotowują biznesplan przedsięwzięcia, gromadzą niezbędny kapitał, podejmują działania marketingowe, produkują i sprzedają swoje produkty bądź usługi oraz prowadzą dokumentację finansową swojego miniprzedsiębiorstwa.

Przedsiębiorczość w powiązaniu z dbałością o środowisko – program edukacyjny

Uczniom w prowadzeniu miniprzedsiębiorstwa pomagają konsultanci biznesowi, a nad prawidłową realizacją programu czuwa nauczyciel – opiekun młodzieżowego miniprzedsiębiorstwa. Do uczniów z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach, którzy uruchomili młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo ,,WOMBAT”, pomocną dłoń wyciągnęła Agnieszka Servaas z VIVE Management. W ramach pomocy zorganizowała dla młodzieży warsztat wprowadzający w ideę przedsiębiorczości, testy osobowości, dzięki którym mogli lepiej zrozumieć swoje wzajemnie zachowania i styl pracy, szkolenia na temat wprowadzania nowego produktu na rynek, zarządzania projektowego oraz działań marketingowych. Dzięki temu uczniowie – przedsiębiorcy rozwiązali początkowy problem małego popytu na swoje produkty.

Warto przy tym zaznaczyć, że firma „WOMBAT” zajmuje się produkcją toreb i worków wykonanych w z materiałów w całości pochodzących z recyklingu. Materiały te pozyskiwane są od VIVE Textile Recycling.

Jesteśmy młodymi, ambitnymi ludźmi, którzy patrzą z nadzieją w przyszłość i pragną szerzyć idee ekologii i recyklingu. Pomysł na naszą firmę narodził się z pasji do ekologii oraz chęci stworzenia czegoś nietuzinkowego, jak i zauroczenia niezwykłym zwierzątkiem jakim jest wombat. Nasze torby i worki świetnie nadają się do codziennego użytku. Każda z nich wykonana jest z innego materiału i starannie zdobiona naszym logo, co wskazuje na oryginalność naszego produktu oraz na to, że każdy może znaleźć coś dla siebie co sprawia, że produkt kierujemy praktycznie do każdej grupy wiekowej – mówi Jagoda Żmudzka z miniprzedsiębiorstwa.

10% zysku na rzecz gatunków zagrożonych

Inspiracją do nadania przedsiębiorstwu nazwy był wombat – zwierzę, które jest zagrożone wyginięciem. Na uwagę zasługuje też fakt, iż 10% zysku ze sprzedaży każdego worka i torby, miniprzedsiębiorstwo przeznacza na wspomaganie organizacji, które chronią zagrożone gatunki zwierząt, głównie wombaty i rysie. W procesie produkcji nie są używane szkodliwe farby – w zamian firma proponuje użycie filcu. Torby i worki są produkowane z surowców wtórnych dostarczanych przez VIVE Textile Recycling, dzięki której pozyskiwane są nie tylko bawełniane materiały, ale również wiedza w zakresie ochrony środowiska, przekazywana przez młodych przedsiębiorców swoim klientom.

Cieszą nas projekty, które przygotowują młodzież do życia w warunkach gospodarki rynkowej oraz umożliwiają młodym ludziom zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających realizację planów zawodowych. Nauka przez działanie jest doskonałym sposobem na pozyskanie praktycznej wiedzy. Z przyjemnością włączyliśmy się w projekt przygotowujący licealistów do wejścia na rynek pracy – mówi Agnieszka Servaas, prezes Zarządu VIVE Management.

Dystrybucja i sprzedaż produktów firmy WOMBAT ma miejsce na terenie szkoły – VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach. Docelową grupą odbiorców produktów są uczniowie i pracownicy szkoły oraz osoby, dla których ważna jest ochrona środowiska. Młodzież w ramach kampanii promocyjnej swoich produktów przeprowadziła akcję WOMBAT’S ECO–SHARE, której hasło brzmiało: „Przynieś coś używanego, a my damy Ci rabat na coś zupełnie nowego”. Polegała ona na tym, że uczniowie przynosili używane ubrania, a w zamian otrzymywali kupon rabatowy w wysokości 15% na produkty marki.

VIVE Textile Recycling podkreśla, że w ramach innowacyjnego programu edukacyjnego organizowany jest Ogólnopolski Konkurs na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK. Jego zwycięzca będzie reprezentować Polskę w konkursie europejskim JA Europe Company of the Year Competition. Stąd też firma zachęca by głosować na „WOMBAT”.

Na podstawie informacji nadesłanej przez VIVE Textile Recycling

fot. WOMBAT

reklama

 

partner medialny