proekologicznie w szpitalu

Proekologicznie w szpitalu

Budowany obecnie nowy kompleks Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu będzie wyposażony w wiele funkcjonalnych systemów z dziedziny racjonalności energetycznej i inne rozwiązania przyjazne środowisku – podkreśla Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego (UMWK-P).

– Istnieje wiele nowoczesnych rozwiązań, które, będąc rozwiązaniami ekologicznymi, pozwalają w istotny sposób ograniczyć koszty eksploatacji, co ma znaczenie nawet przy budowie domu dla jednej rodziny, a cóż dopiero przy tak wielkim obiekcie. Bardzo nam na nich zależało – podkreśla Piotr Całbecki, marszałek województwa.

Będzie proekologicznie w szpitalu wojewódzkim w Toruniu

Jak podaje UMWK-P, kompleks szpitalny będzie dogrzewany i klimatyzowany m.in. za pomocą gazowych pomp ciepła, zasilanych gazem ziemnym. Są tańsze niż konwencjonalne systemy grzewcze i energooszczędne – podkreśla urząd marszałkowski. Zaprojektowano też instalacje do odzyskiwania ciepła w systemach wentylacyjnych, co jest dodatkowym rozwiązaniem energooszczędnym, a więc i proekologicznym.

Innym z rozwiązań przyjaznych środowisku jest wykorzystywanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych. Podziemnych zbiorników na deszczówkę jest dziewięć. Zbierana tam woda, po wstępnym oczyszczeniu, będzie używana do spłukiwania toalet na trenie całego szpitalnego miasteczka.

Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne będą produkować ciepło i energię elektryczną, które pokryją część potrzeb energetycznych lecznicy. Kolektory, z których ciepło wstępnie podgrzeje wodę wykorzystywaną w sieci centralnego ogrzewania i tę, która popłynie z kranów, zamontowano na dachu budynku parkingowego. Natomiast panele fotowoltaiczne zainstalowano na jednym z budynków technicznych. Będą one produkować prąd elektryczny do zasilania oświetlenia zewnętrznego.

Wśród rozwiązań energooszczędnych warto też wymienić efektywne oświetlenie LED-owe oraz zastosowanie systemów przyciemniających lub wyłączających światło, opartych o czujniki światła dziennego i czujniki obecności.

Zielony dach szpitala to z jednej strony dobry widok ze szpitalnych okien, ale są też bardziej praktyczne powody dla których o nim pomyślano – chodzi o dodatkową izolację termiczną i akustyczną oraz powstający nad zieloną powierzchnią korzystny mikroklimat (redukcja pyłów, regulacja wilgotności, produkcja tlenu, reedukacja dwutlenku węgla).

Na podstawie informacji nadesłanej przez UMWK-P

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

partner merytoryczny

 

partner medialny

reklama