Jakie są proekologiczne priorytety dla obywateli, którzy w tym roku zanotują swój debiut przy urnach wyborczych? Dla młodych wyborców nie są nimi ekologia i czyste powietrze – zaledwie 7% młodych Polaków uważa ekologię za wartość kluczową. Jednak wiele osób ceni proekologiczne elementy w swoim otoczeniu. Tak wynika z badania pn. „Debiutanci ’23” – poinformował jeden z serwisów internetowych.
Proekologiczne priorytety – ekologia tak, ale nie za wszelką cenę
Prowly.com tłumaczy, że jesienią 2023 r. przy urnach stawi się nawet 1,5 mln nowych wyborców. Są to przedstawiciele pokolenia katastrofy klimatycznej. Ich rzeczywistość to rekordy temperatur, topniejące lodowce i zanieczyszczone powietrze.
Tymczasem, co trzeci z nich jest znudzony ciągłym mówieniem o ekologii. Być może jest to spowodowane brakiem zaufania do polityków. Jednak 35% respondentów chciałoby zaangażować się w działalność proekologiczną. Tak wynika z badania „Debiutanci ’23” przeprowadzonego przez Profeinę i Lata Dwudzieste.
– Statystycznie to właśnie my, dziewczyny, jesteśmy często niezdecydowane co do udziału w wyborach, i jednocześnie deklarujemy proekologiczne postawy. Martwi nas na przykład zeszłoroczna katastrofa na Odrze, spowodowana spuszczaniem odpadów przez kopalnie do rzeki. Pogłębiająca się susza w Polsce, wycinka Puszczy Karpackiej czy kolejne głupie inwestycje spółek skarbu państwa w gaz i ropę. Możemy namieszać w tych wyborach i możemy zrobić to wspólnie: głosując i patrząc politykom na ręce – skomentowała wyniki raportu Wiktoria Jędroszkowiak z inicjatywy Wschód
Mimo braku zaufania do polityków ponad połowa respondentów uważa, że powinni oni zajmować się środowiskiem. Co prawda, kwestie środowiskowe i jakości powietrza nie są głównymi lękami młodych. Jednak ponad połowa uważa, że te tematy powinny być uwzględnione w programach partii.
Proekologiczne priorytety w programie „partii idealnej”
Jak poinformował wspomniany serwis internetowy, młodzi wyborcy zasugerowali trzy postulaty proekologiczne dla hipotetycznej partii idealnej. Były to: transport publiczny, ochrona lasów i zielona energia.
Młode kobiety są bardziej proekologiczne niż młodzi mężczyźni. Bardziej martwią się zanieczyszczeniem powietrza, zmianą klimatu i utratą bioróżnorodności. Częściej wskazują na potrzebę tworzenia terenów zieleni i transport publiczny przyjazny środowisku.
Debiutanci wyborczy zapytani o wymarzoną okolicę do zamieszkania w pierwszej kolejności wskazują na dużo zieleni w pobliżu (54%). Następny na liście jest dobry transport publiczny (37%). Co ciekawe, jest to ważniejsze niż sklepy (30%), restauracje i kawiarnie (20%), czy parkingi (19%). Na „zielonych” elementach otoczenia najbardziej zależy kobietom, a także osobom zmartwionym stanem powietrza i środowiska.
– Pomimo to, że słowa „ekologia” i „środowisko” nie trafiają do serc młodych wyborców, odpowiedzi na pytanie o wymarzone sąsiedztwo pokazują, że chcą oni żyć w zrównoważonym ekosystemie. Zmiany należy jednak wprowadzać pod innymi sztandarami niż ogólne hasła. Młodzi oczekują od decydentów prostej i pozytywnej opowieści, co zrobić, by żyło im się lepiej. Nie chcą słyszeć o zagrożeniach i wyrzeczeniach związanych ze zmianami klimatu. Popierają jednak zrównoważone i czysto-powietrzne postulaty, jak rozwój transportu publicznego czy troskę o zieleń w przestrzeni publicznej. Te tematy nierozerwalnie łączą im się bowiem z jakością ich życia – twierdzi Zuzanna Szybisty z agencji PR Profeina, współautorka badania.
Jakość powietrza jest ważna dla debiutujących wyborców
Wspomniany serwis dodał, że jakość powietrza wydaje się istotną kwestią dla młodych wyborców. Uwzględnienie jej w programach partii politycznych jest ważne dla 63% badanych. Z kolei 42% jako priorytet środowiskowy dla Polski wskazuje ograniczanie zanieczyszczenia powietrza. Jednocześnie respondenci ocenili jakość powietrza w swojej okolicy jako dobrą lub bardzo dobrą. Jednak analizując odpowiedzi z badania jakościowego, widać, że część z nich, po zgłębieniu tematu, zaczyna dostrzegać problem.
– Z naszego badania wyłania się dość prosty przepis na podniesienie komfortu życia młodych wyborców z jednoczesnym zadbaniem o jakość powietrza. Inwestycja w tereny zielone, transport publiczny i infrastrukturę pieszo-rowerową. Te trzy postulaty są zgodne z programem partii idealnej. Są zgodne również z opiniami o priorytetach dla podniesienia jakości powietrza, jak i z marzeniami młodych Polek i Polaków o bliskim sąsiedztwie – komentuje Zuzanna Szybisty.
Pełen raport dostępny jest bezpłatnie do pobrania na stronie mlodziwyborcy.pl
Na podstawie: stories.prowly.com
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)