rezygnuje z plastiku

Poznań rezygnuje z plastiku

Poznańscy radni postanowili nie czekać na przepisy Parlamentu Europejskiego i już teraz promować proekologiczne zachowania, rezygnując z plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku w magistracie i miejskich jednostkach.

Decyzję w tej kwestii radni podjęli na wtorkowej (14. maja br.) sesji rady miasta.

Poznański magistrat rezygnuje z plastiku – radni zdecydowali

Urząd Miasta Poznania (UM) przypomina, że 27 marca br. Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która zakazuje produkowania i sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. W konsekwencji, w całej Unii Europejskiej, od 2021 r., nie będzie można kupić jednorazowych plastikowych talerzy, sztućców czy słomek.

Jak zaznacza UM, stolica Wielkopolski postanowiła nie czekać do 2021 r. i już teraz rozpoczyna akcję „Poznań bez plastiku”. Z magistratu i miejskich jednostek wycofane zostaną plastikowe „jednorazówki”. Z kolei wodę mineralną z plastikowych butelek zastępuje woda z kranu lub ze szklanych, nadających się do recyklingu, butelek.

Akcja pn. „Poznań bez plastiku” koreluje z uchwałami Młodzieżowej Rady Miasta Poznania z 11 lutego 2019 r. Zostały one podjęte została w sprawie zrezygnowania z używania plastikowych kubeczków oraz postawienia w UM koszy do selektywnego zbierania odpadów.

Przy okazji UM przypomina, że według Komisji Europejskiej (KE) ponad 80% odpadów morskich to tworzywa sztuczne. Gromadzą się one w morzach, oceanach i na plażach na całym świecie. W dodatku plastikowe śmieci są znajdowane w organizmach zwierząt.

Na podstawie www.poznan.pl

fot. UM Poznania

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny