Port Czystej Energii

Port Czystej Energii – harmonogram robót

Port Czystej Energii to instalacja termicznego przekształcania odpadów komunalnych (ITPOK), która powstaje w Gdańsku. To elektrociepłownia, w której – z nienadających się do recyklingu odpadów – powstawać będzie energia elektryczna i ciepło systemowe. Inwestycja znacząco wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne Gdańska oraz na, zgodny z założeniami neutralności klimatycznej, rozwój Pomorza – zaznaczyła spółka miejska Port Czystej Energii (PCE). Podany został także harmonogram robót, związany z realizacją poszczególnych etapów budowy spalarni odpadów. Zgodnie z nim, w czerwcu rozpoczną się gorące rozruchy instalacji.

Port Czystej Energii – największa inwestycja realizowana w naszym mieście od lat

Zgodnie z obowiązującym prawem w 2035 r. na składowiska będzie mogło trafić nie więcej niż 10% odpadów komunalnych zebranych w gminach. By zrealizować ten cel samorządy muszą znacząco podnieść tzw. poziomy przygotowania do ponownego użycia i recyklingu oraz ograniczyć składowanie odpadów. Jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań jest budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych – zaznaczyła spółka.

W gdańskim Porcie Czystej Energii (PCE) spalane będą jedynie pozostałości po procesie sortowania frakcji resztkowej odpadów komunalnych. Oznacza to, że będą to pozostałości, które nie nadają się do recyklingu, a których wartość kaloryczna jest porównywalna i często przekraczająca potencjał energetyczny węgla brunatnego – dodał PCE.

– To największa inwestycja realizowana w naszym mieście od lat. Możliwości, jakie ma ta instalacja są naprawdę imponujące. To również znakomity przykład, jak zaawansowane technologie zmniejszają wpływ odpadów na środowisko. Do Portu Czystej Energii trafią te odpady, których nie można już w żaden inny sposób przetworzyć. Tam zamienią się w przyjazną dla środowiska energię, która będzie służyć mieszkańcom Gdańska. Dzięki PCE nie będzie się również powiększało obecne składowisko. To naprawdę potrzebna inwestycja dla naszego miasta – podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Energia elektryczna, ciepło i wyeliminowane składowanie odpadów

Wytworzone w procesie termicznego przekształcania odpadów ciepło trafi, za sprawą miejskiej sieci, do mieszkańców Gdańska. Z kolei energia elektryczna – do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Dzięki temu system gospodarki odpadami Gdańska oraz gmin współpracujących, stanie się wartym naśladowania przykładem dbałości o środowisko – przekonuje PCE.

– Jestem przekonany, że dzięki Portowi Czystej Energii, w przeciągu kilku najbliższych lat odpady komunalne z terenu Gdańska w ogóle nie będą składowane. To nadrzędny cel Miasta Gdańska, tym samym i nasz. Poza stabilizacją i przewidywalnością kosztów systemu gospodarki odpadami, ważne jest również bezpieczeństwo energetyczne, na które składa się dywersyfikacja źródeł energii, czyli tzw. miks energetyczny – dodał Sławomir Kiszkurno, prezes Zarządu PCE.

Port Czystej Energii – przygotowania do osiągnięcia działalności operacyjnej

31 maja br. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wydał pozwolenie zintegrowane, które jest niezbędne do prowadzenia działalności przemysłowej związanej z odpadami komunalnymi. W związku z tym w czerwcu rozpocznie się okres prób i gorących rozruchów instalacji z udziałem odpadów. Potrwa on do połowy sierpnia br. Do końca sierpnia zaplanowano uzyskanie pozwolenia na użytkowanie instalacji, wystawienie świadectwa rozruchu oraz rozpoczęcie okresu obsługi. Z kolei na drugą połowę września przewidziano uzyskanie koncesji na sprzedaż energii elektrycznej i ciepła. Na ten czas zaplanowano również rozpoczęcie sprzedaży energii elektrycznej, po zatwierdzeniu przez Urząd Regulacji Energetyki taryfy dla ciepła również jego sprzedaż.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. PCE

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny