termomodernizację

Dofinansowanie na termomodernizację 250 szkół

Za pieniądze z KPO, 250 szkół przejdzie termomodernizację. Wymienionych zostanie również 70 przestarzałych, zagrażających zdrowiu i środowisku źródeł ciepła. Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKŚ) poinformowało o uruchomieniu programu priorytetowego „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół”.

Uruchamiamy kolejny nabór w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). 

Szczegóły dofinansowania na termomodernizację szkół

W ramach programu priorytetowego „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół” chcemy poddać szkoły termomodernizacji i postawić na ekologiczne źródła ogrzewania – przekazało MKŚ. Na ten cel przeznaczonych zostanie prawie 1 mld 300 mln zł. Wsparcie otrzymają samorządy. Otrzymają je inwestycje służące poprawie efektywności energetycznej i/lub wymianie/modernizacji źródeł ciepła z możliwością zastosowania OZE w budynkach szkół lub przedszkoli. Wysokość dotacji może wynieść nawet do 100% kosztów kwalifikowanych. Plany inwestycyjne samorządów muszą wynikać z audytów energetycznych – podkreśliło MKŚ. W wyniku przeprowadzonej termomodernizacji, zapotrzebowanie na energię pierwotną budynku powinno spaść co najmniej o 30 %. Umożliwiono finansowanie inwestycji rozpoczętych po 1.02.2020r. Nie mogą one jednak być ukończone. Wnioski zostaną ocenione i te, które spełnią wymagania, otrzymają dofinansowanie. Wnioski o dofinansowanie można składać od 30 września 2024 r. Natomiast realizacja i rozliczenie projektów musi nastąpić do 30 czerwca 2026 r. Program skierowano przede wszystkim do szkół, jednak MKŚ podało, że dofinansowane zostaną też modernizacje przedszkoli

Modernizacja szkół to potrójny zysk. Szkoły oszczędzą na rachunkach obniżając zapotrzebowania na energię, poprawiamy jakość powietrza eliminując stare piece węglowe, poprawi się komfort nauki i pracy w szkołach. Tak w praktyce wygląda zielona transformacja i odpowiedzialne działania państwa – wspieramy samorządy w mądrych inwestycjach w edukację i klimat jednocześnie – powiedziała Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska.

Konieczny jest audyt energetyczny

Zakres modernizacji energetycznej budynków musi wynikać z posiadanego audytu energetycznego. O konkretnych zmianach mają decydować specjaliści. Budynki różnią się między sobą, wybudowano je różnymi technikami i z różnych materiałów. Dlatego każda szkołą wymaga indywidualnego projektu i podejścia.

W ramach programu oferujemy samorządom bezzwrotne wsparcie – do 100% wydatków kwalifikowalnych, które obejmie poprawę efektywności energetycznej, wymianę lub modernizację źródeł ciepła z możliwością zastosowania OZE w budynkach szkół i przedszkoli. Zakres modernizacji energetycznej budynków musi wynikać z posiadanego audytu energetycznego – dodała minister klimatu.

Na podstawie www.gov.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny