Podczas szczytu klimatycznego ONZ COP28 w Dubaju, nowi członkowie i partnerzy dołączyli do Powering Past Coal Alliance (PPCA). To – jak wyjaśnił Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego (UMWW) – koalicja rządów krajowych, samorządów lokalnych, przedsiębiorstw i organizacji. Uczestnicy PPCA działają na rzecz przyśpieszenia przejścia od produkcji energii węglowej do czystej energii. Pośród nich znalazło się także Województwo Wielkopolskie. – Nasze wspólne działania są ważne nie tylko dla nas samych, dzisiaj. Ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń, by mogły żyć w świecie, który pozwala na życie – podkreślił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.
Kto jeszcze dołączył do PPCA?
30 listopada br. w Dubaju, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, rozpoczął się szczyt klimatyczny ONZ COP28. W trakcie szczytu dyplomaci i politycy rozmawiali o ograniczeniu wzrostu temperatury wywołanego przez emisję gazów cieplarnianych ze spalania paliw kopalnych. 2 grudnia br. do koalicji PPCA, działającej na rzecz przyspieszenia przejścia od produkcji energii węglowej do czystej energii dołączyła Wielkopolska. Tego dnia ogłoszono również akces Stanów Zjednoczonych, Czech, Cypru, Dominikany, Islandii, Kosowa, Norwegii oraz miasta Taoyuan (Tajwan).
– Z ogromną satysfakcją przyjąłem informację o możliwości przystąpienia Wielkopolski do koalicji Powering Past Coal Alliance. Znalezienie się w gronie regionów o ogromnym doświadczeniu w dziedzinie transformacji energetycznej to zaszczyt i duże zobowiązanie do intensywnej pracy. Ogłoszenie naszego uczestnictwa podczas tak znaczącego wydarzenia na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu, jakim jest COP28, podkreśla jego wagę. Przejście od produkcji energii węglowej do czystej energii, to cel jaki stawia sobie Samorząd Województwa Wielkopolskiego – powiedział marszałek Woźniak.
Pierwszy polski region, który dołączył do Powering Past Coal Alliance
Marszałek dodał, że działania te są realizowane m.in. poprzez Fundusz Sprawiedliwej Transformacji Wielkopolski Wschodniej. W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na jego funkcjonowanie przeznaczone są środki w wysokości ponad 400 mln euro. To również realizacja szeregu projektów, takich jak LIFE After Coal Pl, czy też liczne działania związane z rozwojem gospodarki wodorowej. Wielkopolska przystąpiła również do Hydrogen Europe – najbardziej reprezentatywnej sieci wodoru i ogniw paliwowych w Europie – dodał UMWW.
– Jesteśmy pierwszym regionem z Polski w tym ważnym europejskim gremium. Zgłosiliśmy również akces do Climate Group. Wierzymy, że tego rodzaju partnerstwa zwiększają możliwości regionów, by wspólnie osiągnąć neutralność klimatyczną. Przystąpienie do Powering Past Coal Alliance jest kontynuacją obranej przez nas drogi. Musimy zjednoczyć nasze siły w tym pełnym wyzwań przedsięwzięciu, jakim jest transformacja energetyczna oraz wskazać drogę niezdecydowanym, tak by wesprzeć planetę w trudnym dla niej okresie, pamiętając jednak o wyzwaniach, jakie ta ścieżka stawia przed ludźmi. Transformacja musi być sprawiedliwa. Nasze wspólne działania są ważne nie tylko dla nas samych, dzisiaj. Ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń, by mogły żyć w świecie, który pozwala na życie – podkreślił marszałek.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)