94 – tyle kontroli planowych przewiduje harmonogram pracy Najwyższej Izby Kontroli (NIK) na bieżący rok. Izba podkreśla, że badając aktualny stan państwa niezmiennie kieruje wzrok zarówno w przeszłość, jak i w przyszłość. Sprawdza bowiem, jak wykonywane były zadania nałożone na różne podmioty publiczne i w jaki sposób jesteśmy przygotowani na rozmaite wyzwania, które może przynieść jutro. W planie kontroli znalazł się także szereg zagadnień mniej lub bardziej związanych z ochroną środowiska.
Jakie zagadnienia związane z ochroną środowiska NIK weźmie pod lupę?
Jak podała NIK, w bieżącym roku pod lupą kontrolerów znajdą się np. finanse Lasów Państwowych, sprawozdanie finansowe programu „Czyste Powietrze” czy zasady wynagradzania członków organów statutowych spółek komunalnych. Izba sprawdzi też, jak Krajowa Administracja Skarbowa weryfikowała przyznawane ulgi termomodernizacyjne.
Wśród tematów kontroli znalazły się m.in. takie zagadnienia, jak składowanie olejów odpadowych, czy zapobieganie zatruciu wód przez azotany pochodzące z rolnictwa. Zbadana ma zostać także realizacja uchwał antysmogowych.
Izba zapowiedziała, że skontroluje również realizację programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Pod lupę trafią też inwestycje na rzecz hydroenergii oraz prawne aspekty wdrażania elektrowni wiatrowych. Zbadane zostaną też takie kwestie, jak wykorzystanie gospodarcze metanu kopalnianego i biogazu oraz wsparcie dla firm energochłonnych. Przedmiotem kontroli NIK będzie również adaptacja gospodarki leśnej Lasów Państwowych wobec zmian klimatycznych.
Zbadany zostanie także postęp ograniczania ruchu aut w miastach.
Na podstawie www.nik.gov.pl
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)