Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój

Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój – w jaki sposób firmy dbają o ekologię?

Coraz więcej firm promuje postawy proekologiczne. Niestety część z nich kieruje się przede wszystkim obecnymi trendami, a w mniejszym stopniu dbałością o ochronę środowiska i zrównoważony rozwój. Jeśli szukasz dostawcy, który promuje prawdziwe, ekologiczne działania, sprawdź realne czyny, a nie deklaracje.

W rzeczywistości wiele firm nie ma wiele wspólnego z ekologią. Nie daj się nabrać na chwytliwe slogany i zielone opakowania. Obrazki, które przedstawiają naturę często wprowadzają konsumentów w błąd.

Jak firmy dbają o ochronę środowiska oraz zrównoważony rozwój?

Firma, która dba o środowisko, oferuje ekologiczne produkty i pod tym kątem modyfikuje procesy produkcji i dystrybucji. Dostawcy podejmują prawdziwe inicjatywy, wykorzystują materiały z recyklingu, uważnie gospodarują surowcami oraz np. przeciwdziałają marnowaniu wody i żywności.

zrównoważony rozwój

Zrównoważony rozwój ma na celu odpowiednie gospodarowanie zasobami tak, aby zaspokoić potrzeby obecnych i przyszłych pokoleń. Firmy, które o to dbają, podejmują następujące działania:

 1. Podczas procesu produkcji nie korzystają z toksycznych i niebezpiecznych substancji.
 2. Używają substytutów zamiast zasobów nieodnawialnych.
 3. Wspierają ochronę środowiska i zachowanie różnorodności biologicznej na wielu poziomach.
 4. Praktykują redukowanie emisji zanieczyszczeń w trosce o lokalne środowisko.
 5. Korzystają z odnawialnych źródeł energii.
 6. Wspierają materialnie i wizerunkowo inicjatywy związane z ochroną środowiska.

Ekologiczne opakowania

Opakowanie to integralna część produktu. Dlatego firmy powinny zadbać o to, by spełniało swoją funkcję, ale jednocześnie było bezpieczne dla środowiska.

Wielkość opakowania powinna być możliwie jak najmniejsza oraz wykonana z materiałów przyjaznych dla środowiska. Producenci powinni wybierać produkty z surowców wtórnych, łatwo biodegradowalnych. Opakowania ekologiczne na stałe zagościły w branży gastronomicznej, eventowej i hotelarstwie. Coraz chętniej korzystamy z nich również na co dzień.

Coraz więcej firm inwestuje w ekologiczne materiały reklamowe. Ciekawym pomysłem jest używanie naklejek wyłącznie z roślinnych i mineralnych składników. Takie produkty są całkowicie wolne od PCV, a jednocześnie zapewniają dobrą odporność na różne temperatury oraz promieniowanie UV. Naklejki są przyjazne dla środowiska, a przy ich produkcji nie cierpią zwierzęta. Dodatkowo można łatwo je aplikować i usuwać.

Produkcja i dystrybucja towarów

Firmy, które przyjmują proekologiczną postawę, redukują ilość odpadów i dbają o ich segregację. Przedsiębiorcy wybierają energooszczędny sprzęt, który pomaga zoptymalizować ilość zużywanej energii. Transport produktów powinien uwzględniać ograniczenia emisji szkodliwych substancji.

Dlaczego firmy coraz chętniej wspierają ochronę środowiska i zrównoważony rozwój?

Przedsiębiorstwa coraz częściej interesują się ekologią z różnych powodów. Wielu przedsiębiorców pragnie podążać za trendami. Firmy chętnie pracują nad poprawą swojego wizerunku. Działania proekologiczne przyczyniają się do ograniczenia opłat za media. Firmy mogą wspierać ochronę środowiska i zrównoważony rozwój na wiele sposobów. Możesz dostosować działania do swoich możliwości i profilu firmy.

zrównoważony rozwój

Ekologiczne działania firm są również efektem przepisów, które wprowadziła Unia Europejska. Ustawa o Prawie Ochrony Środowiska weszła w życie 27 kwietnia 2001 roku. Obejmuje ona kluczowe aspekty, które dotyczą ochrony przyrody. Na tej podstawie powstały kolejne ustawy, które mówią m.in. o zarządzaniu odpadami i zasobami naturalnymi. Obecnie przedsiębiorstwa mają obowiązek prowadzenia sprawozdawczości środowiskowej i pomiarów wielkości emisji.

Jak rozpocząć działania ekologiczne w firmie?

Chcesz wspierać ochronę środowiska i zrównoważony rozwój w swojej firmie? Możesz osiągnąć korzyści zarówno dla przyrody, jak i Twojego biznesu. Najważniejsze jest zaangażowanie zarządu oraz wszystkich pracowników.

ochrona środowiska

Niestety w wiele osób wciąż nie traktuje dbałości o ekologię poważnie. Jeśli chcesz zmotywować swój zespół, zastosuj się do poniższych wskazówek:

 1. Wprowadź szkolenia proekologiczne dla pracowników.
 2. Zadbaj o segregację śmieci w przedsiębiorstwie. Ułatw pracownikom codzienną dbałość o ekologię, dzięki kolorowym pojemnikom oraz ekologicznym naklejkom na koszach.
 3. Ogranicz papierową dokumentację do niezbędnego minimum. Zadbaj o wdrożenie cyfrowego systemu pracy. Oprócz tego warto zainwestować w papier z recyklingu oraz zachęcać pracowników do dwustronnego wydruku.
 4. Zamontuj czujniki ruchu, które automatycznie włączają oraz wyłączają światło, gdy ktoś opuszcza pomieszczenie.
 5. Zakup do przedsiębiorstwa dozowniki, które zapobiegają zużyciu zbyt dużej ilości ręczników papierowych oraz mydła.
 6. Zamawiaj produkty z chemii gospodarczej, które posiadają oznaczenia ekologiczne. Dzięki temu masz pewność, że są mniej szkodliwe dla środowiska.
 7. Wymieniaj żarówki na energooszczędne, a standardowe baterie na akumulatory. Dzięki temu zaoszczędzisz i zadbasz o ekologię.
 8. Zachęcaj pracowników do wyłączania urządzeń, zamiast pozostawiania ich w trybie czuwania w czasie dłuższych przerw od pracy.

fot. 4 x pixabay.com

Publikacja zlecona