Coraz więcej firm promuje postawy proekologiczne. Niestety część z nich kieruje się przede wszystkim obecnymi trendami, a w mniejszym stopniu dbałością o ochronę środowiska i zrównoważony rozwój. Jeśli szukasz dostawcy, który promuje prawdziwe, ekologiczne działania, sprawdź realne czyny, a nie deklaracje.
W rzeczywistości wiele firm nie ma wiele wspólnego z ekologią. Nie daj się nabrać na chwytliwe slogany i zielone opakowania. Obrazki, które przedstawiają naturę często wprowadzają konsumentów w błąd.
Jak firmy dbają o ochronę środowiska oraz zrównoważony rozwój?
Firma, która dba o środowisko, oferuje ekologiczne produkty i pod tym kątem modyfikuje procesy produkcji i dystrybucji. Dostawcy podejmują prawdziwe inicjatywy, wykorzystują materiały z recyklingu, uważnie gospodarują surowcami oraz np. przeciwdziałają marnowaniu wody i żywności.
Zrównoważony rozwój ma na celu odpowiednie gospodarowanie zasobami tak, aby zaspokoić potrzeby obecnych i przyszłych pokoleń. Firmy, które o to dbają, podejmują następujące działania:
- Podczas procesu produkcji nie korzystają z toksycznych i niebezpiecznych substancji.
- Używają substytutów zamiast zasobów nieodnawialnych.
- Wspierają ochronę środowiska i zachowanie różnorodności biologicznej na wielu poziomach.
- Praktykują redukowanie emisji zanieczyszczeń w trosce o lokalne środowisko.
- Korzystają z odnawialnych źródeł energii.
- Wspierają materialnie i wizerunkowo inicjatywy związane z ochroną środowiska.
Ekologiczne opakowania
Opakowanie to integralna część produktu. Dlatego firmy powinny zadbać o to, by spełniało swoją funkcję, ale jednocześnie było bezpieczne dla środowiska.
Wielkość opakowania powinna być możliwie jak najmniejsza oraz wykonana z materiałów przyjaznych dla środowiska. Producenci powinni wybierać produkty z surowców wtórnych, łatwo biodegradowalnych. Opakowania ekologiczne na stałe zagościły w branży gastronomicznej, eventowej i hotelarstwie. Coraz chętniej korzystamy z nich również na co dzień.
Coraz więcej firm inwestuje w ekologiczne materiały reklamowe. Ciekawym pomysłem jest używanie naklejek wyłącznie z roślinnych i mineralnych składników. Takie produkty są całkowicie wolne od PCV, a jednocześnie zapewniają dobrą odporność na różne temperatury oraz promieniowanie UV. Naklejki są przyjazne dla środowiska, a przy ich produkcji nie cierpią zwierzęta. Dodatkowo można łatwo je aplikować i usuwać.
Produkcja i dystrybucja towarów
Firmy, które przyjmują proekologiczną postawę, redukują ilość odpadów i dbają o ich segregację. Przedsiębiorcy wybierają energooszczędny sprzęt, który pomaga zoptymalizować ilość zużywanej energii. Transport produktów powinien uwzględniać ograniczenia emisji szkodliwych substancji.
Dlaczego firmy coraz chętniej wspierają ochronę środowiska i zrównoważony rozwój?
Przedsiębiorstwa coraz częściej interesują się ekologią z różnych powodów. Wielu przedsiębiorców pragnie podążać za trendami. Firmy chętnie pracują nad poprawą swojego wizerunku. Działania proekologiczne przyczyniają się do ograniczenia opłat za media. Firmy mogą wspierać ochronę środowiska i zrównoważony rozwój na wiele sposobów. Możesz dostosować działania do swoich możliwości i profilu firmy.
Ekologiczne działania firm są również efektem przepisów, które wprowadziła Unia Europejska. Ustawa o Prawie Ochrony Środowiska weszła w życie 27 kwietnia 2001 roku. Obejmuje ona kluczowe aspekty, które dotyczą ochrony przyrody. Na tej podstawie powstały kolejne ustawy, które mówią m.in. o zarządzaniu odpadami i zasobami naturalnymi. Obecnie przedsiębiorstwa mają obowiązek prowadzenia sprawozdawczości środowiskowej i pomiarów wielkości emisji.
Jak rozpocząć działania ekologiczne w firmie?
Chcesz wspierać ochronę środowiska i zrównoważony rozwój w swojej firmie? Możesz osiągnąć korzyści zarówno dla przyrody, jak i Twojego biznesu. Najważniejsze jest zaangażowanie zarządu oraz wszystkich pracowników.
Niestety w wiele osób wciąż nie traktuje dbałości o ekologię poważnie. Jeśli chcesz zmotywować swój zespół, zastosuj się do poniższych wskazówek:
- Wprowadź szkolenia proekologiczne dla pracowników.
- Zadbaj o segregację śmieci w przedsiębiorstwie. Ułatw pracownikom codzienną dbałość o ekologię, dzięki kolorowym pojemnikom oraz ekologicznym naklejkom na koszach.
- Ogranicz papierową dokumentację do niezbędnego minimum. Zadbaj o wdrożenie cyfrowego systemu pracy. Oprócz tego warto zainwestować w papier z recyklingu oraz zachęcać pracowników do dwustronnego wydruku.
- Zamontuj czujniki ruchu, które automatycznie włączają oraz wyłączają światło, gdy ktoś opuszcza pomieszczenie.
- Zakup do przedsiębiorstwa dozowniki, które zapobiegają zużyciu zbyt dużej ilości ręczników papierowych oraz mydła.
- Zamawiaj produkty z chemii gospodarczej, które posiadają oznaczenia ekologiczne. Dzięki temu masz pewność, że są mniej szkodliwe dla środowiska.
- Wymieniaj żarówki na energooszczędne, a standardowe baterie na akumulatory. Dzięki temu zaoszczędzisz i zadbasz o ekologię.
- Zachęcaj pracowników do wyłączania urządzeń, zamiast pozostawiania ich w trybie czuwania w czasie dłuższych przerw od pracy.
fot. 4 x pixabay.com
Publikacja zlecona