Europejczycy są zgodni – ochrona klimatu jest konieczna. Przedstawiono wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji E.ON. Badani obawiają się, że transformacja energetyczna wpłynie na zwiększenie kosztów życia. Taki pogląd podzielają również respondenci z Polski.
Coraz większe zaangażowanie w działania mające chronić klimat
85% Polaków uważa, że ważne jest, aby żyć w sposób zrównoważony – wynika z przekazanych danych. 78% ankietowanych z naszego kraju wierzy, że może przyczynić się do ochrony klimatu w swoim codziennym życiu. 60% z nich uważa za konieczną rozbudowę ścieżek rowerowych na terenie ich miasta.
W badaniu udział wzięli obywatele dziewięciu krajów europejskich. Coraz chętniej angażują się oni w działania na rzecz ochrony klimatu. Kupują ubrania z drugiej ręki czy produkty organiczne. Coraz częściej decydują się też na obniżenie temperatury ogrzewania w domu lub na ograniczanie podróży samolotem.
Ochrona klimatu i rola transformacji energetycznej
Połowa ankietowanych uważa, że transformacja energetyczna pomoże w długoterminowym zabezpieczeniu dobrobytu w ich własnym kraju. Jak wynika z przekazanych danych, uważa tak 69% respondentów z Hiszpanii, 62% z Francji, 59% z Polski i 58% ze Szwecji. Europejczycy uważają, że drogą do zielonej, zrównoważonej przyszłości jest rozwój energii odnawialnej. W Polsce 42% badanych wskazało, że atom będzie głównym źródłem odnawialnej energii w przyszłości.
Dwie trzecie ankietowanych obawia się natomiast zwiększonych kosztów życia wynikających z wydatków na ochronę klimatu. W Polsce takie zagrożenie widzi 74% respondentów. To w szczególności osoby w wieku od 30 do 39 lat, mające na utrzymaniu dzieci.
Zagospodarowanie dochodów z podatku od CO2
Jednym z rozwiązań mogących wspierać zrównoważoną transformację, jest efektywne zagospodarowanie dochodów z podatku od emisji CO2. Można je przeznaczyć na finansowanie działań związanych z ochroną środowiska, wsparcie dla społeczności angażujących się w transformację energetyczną czy inwestycje w zrównoważony rozwój. Większość respondentów uważa, że dochody z podatku od emisji CO2 powinny być przeznaczane na promowanie energii odnawialnych (64%), finansowanie projektów ochrony klimatu (46%) oraz badania i nowe technologie dla klimatu (34%).
Ochrona klimatu w trosce o przyszłe pokolenia
71% Polaków obawia się, że życie następnych pokoleń będzie utrudnione ze względu na konsekwencje zmian klimatycznych. Jak podaje E.ON, społeczeństwo ma dość niskie uznanie dla działań spółek energetycznych na rzecz ochrony klimatu. Pozytywne postrzeganie tych aktywności wzrosło od zeszłego roku o pięć punktów procentowych. Nadal jednak, większość ankietowanych twierdzi, że te starania są niewystarczające.
– W odpowiedzi na bieżące potrzeby społeczne, które potwierdziło już zeszłoroczne badanie, uruchomiliśmy w tym roku specjalny program grantowy. E.ON łączy energię dla klimatu to efekt współpracy Fundacji E.ON w Polsce z jej odpowiednikami w Niemczech i na Słowacji. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest wspieranie dekarbonizacji Europy i nagłaśnianie wyzwań, z jakimi mierzą się społeczności lokalne w związku ze zmianami klimatycznymi. Przeznaczymy łącznie 100 000 euro na 10 proekologicznych projektów, które będą zrealizowane w Warszawie. W ten sposób chcemy robić więcej dla zielonego rozwoju stolicy i zdrowia jej mieszkańców – podsumował Andrzej Modzelewski, prezes E.ON Polska.
Na podstawie pap-mediaroom.pl
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)