Urząd Miejski w Gdańsku (UM) przekazał informację na temat aplikacji „Czyste Miasto Gdańsk”. Jest ona źródłem wiedzy w dziedzinie segregacji odpadów, usług w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, a także terminów ich odbioru. W dodatku, aplikacja jest narzędziem wspierającym gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Przedmioty mogą otrzymać drugie życie
Magistrat podkreślił, że miasto angażuje się w działania wpisujące się w gospodarkę o obiegu zamkniętym. Priorytetem jest wdrażanie narzędzi pomagających mieszkańcom w proekologicznych działaniach. Mieszańcy chętnie biorą udział lub sami organizują wiele inicjatyw, mających na celu utrzymanie produktów jak najdłużej w obiegu. Organizowane są m.in. pchle targi, wymiany sąsiedzkie czy jadłodzielnie. Dzięki temu mieszkańcy mogą dać niepotrzebnym rzeczom nowe życie.
– Działania, które prowadzą do ograniczenia ilości wyrzucanych rzeczy są bardzo cenne. To ważne zwłaszcza teraz, gdy mamy do czynienia z tak rozbuchanym konsumpcjonizmem, a ilości wytwarzanych odpadów niestety wciąż rosną. Za dużo rzeczy trafia też do czarnych pojemników na odpady resztkowe. Aplikacja „Czyste Miasto Gdańsk” to wyjątkowe narzędzie, które daje nam dostęp do wielu pomysłów, wskazówek i porad, które pokazują, co zrobić, aby jak najmniej wyrzucać, a zamiast tego przedłużyć życie niektórych przedmiotów – powiedział Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.
W jaki sposób aplikacja wspiera gospodarkę o obiegu zamkniętym?
W zakładce „inicjatywy społeczne” aplikacji „Czyste Miasto Gdańsk” znaleźć można sposoby na dzielenie się żywnością, tak aby jej nie marnować. W dodatku, jej użytkownicy dowiedzą się o wymianie książek czy innych zbiórkach dla potrzebujących. Dostępna jest mapa miejsc z inicjatywami społecznymi, która podpowie, gdzie można znaleźć lodówki społeczne, półki na niepotrzebne książki, sklepy charytatywne itp. W jednym z gdańskich punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) funkcjonuje tzw. „Książkownia”. Można tam zawieźć niepotrzebne książki, a przy okazji znaleźć ciekawą lekturę dla siebie. Aplikacja umożliwia też oddawanie lub wymianę przedmiotów, z których już nie korzystamy. Zakładka ogłoszeń służy do zamieszczania informacji o przedmiotach, które chcemy oddać, ale też do dwustronnych transakcji – przedmiot za przedmiot.
– Z aplikacją „Czyste Miasto Gdańsk” to naprawdę proste. Przekonało się już o tym ponad 52 tys. mieszkańców naszego miasta, ale wciąż zachęcamy nowych użytkowników, aby skorzystali z tego wszechstronnego narzędzia. Aplikacja to kompendium wiedzy dotyczącej racjonalnego i wielokrotnego wykorzystywania cennych surowców zamiast bezpowrotnego marnowania. Co ważne, to rozwiązanie bardzo praktyczne, całkowicie bezpłatne i dostępne na obu najpopularniejszych platformach mobilnych – podkreśliła Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UM.
Na podstawie media.gdansk.pl
fot. www.gdansk.pl