We Wrocławiu ruszyły wspólne patrole urzędników z Wydziału Środowiska i Straży Miejskiej Wrocławia – podał Urząd Miejski Wrocławia (UM). Od początku sezonu grzewczego wrocławscy strażnicy miejscy, jak co roku sprawdzają czym mieszkańcy palą w swoich piecach. Teraz do patroli dołączają urzędnicy magistratu, którzy będą analizować potrzeby, informować i pomagać wrocławianom w wymianie „nieekologicznych” pieców.
Ankieta narzędziem w likwidacji „nieekologicznych” pieców
Pierwszy łączony patrol wyruszył w teren 18 listopada br. Urzędnicy wraz ze strażnikami miejskimi pojawili się na wrocławskim Brochowie. Priorytetem dla kontrolerów są osiedla z największą liczbą domów jednorodzinnych, w których wciąż znajdują się piece, wymagające wymiany.
– Chcemy przede wszystkim informować mieszkańców o miejskich i rządowych programach dotacyjnych, ale też dowiedzieć się dlaczego wciąż palą w nieekologicznych piecach. Planujemy, że podczas jednego takiego dyżuru odwiedzimy maksymalnie 12 gospodarstw. Strażnicy i urzędnicy będą odwiedzać mieszkańców między godziną 16.00 a 20.00 – zapowiedział Bartłomiej Świerczewski, zastępca dyrektora departamentu Strategii i Zrównoważonego Rozwoju UM.
W trakcie kontroli urzędnicy przeprowadzają wywiad z mieszkańcami. W następnym etapie anonimowe ankiety będą analizowane i mogą być podstawą zmian w miejskim programie KAWKA plus – zaznaczył UM.
Łączenie programów wsparcia i kontrole „nieekologicznych” pieców
– Jest to szczególnie istotne w kontekście dostępnego obecnie szerokiego katalogu dopłat, które mogą znacząco obniżyć koszty inwestycji ponoszone przez mieszkańców. Aby całkowicie pozbyć się kopciuchów, miasto Wrocław wydłużyło programy wsparcia do 2028 roku. Przede wszystkim oferujemy dopłaty do wymiany źródeł ogrzewania w ramach programu KAWKA plus. Pomagamy też łączyć miejskie dotacje z rządowymi – zaznaczyła Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska UM.
Program KAWKA plus można połączyć z programami „Ciepłe Mieszkanie”, dla właścicieli i najemców lokali w budynkach wielorodzinnych. Można go też łączyć z „Czystym Powietrzem”, przeznaczonym dla właścicieli domów jednorodzinnych. Łączna suma dofinansowania może wynieść nawet 50 tys. zł.
Od początku sezonu grzewczego, czyli 1 października 2024 r. strażnicy miejscy przeprowadzili 1127 inspekcji pieców. Wykonali także – przy pomocy dronów – 1758 kontroli kominów.
– Jeśli ktoś mimo obowiązującej uchwały antysmogowej nadal korzysta z pieca poniżej kat. 3 lub bezklasowego – może przedłożyć dokumenty na to, że przystąpił do programu albo, że trwa wyłanianie przedsiębiorcy, który ten piec wymieni. W takim przypadku można poprzestać np. na pouczeniu, czy wyznaczeniu kolejnego terminu kontroli – powiedział Piotr Szereda, naczelnik Wydziału Wykroczeń Straży Miejskiej Wrocławia.
Prace także w zasobie komunalnym
W samym zasobie komunalnym miasto Wrocław również prowadzi prace – zaznaczył magistrat. W ostatnich latach działania skupiały się w kamienicach należących w stu procentach do miasta. To takie kamienice, w których miasto jest właścicielem wszystkich mieszkań. Takich lokali zostało już niewiele i w tym zasobie wszystkie prace zostaną zakończone w 2025 r. – zaznaczył UM. Teraz prace skupiają się na zasobie wspólnotowym, w którym prace będą sukcesywnie prowadzone do 2027 r. – zapowiedział magistrat.
Zarządcy wytypowali 500 lokali z piecami w budynkach wspólnot mieszkaniowych do wymiany jeszcze w tym roku.
Szczegółowych informacji dotyczących terminów i dokładnych lokalizacji wymian pieców udzielają zarządcy komunalni – Zarząd Zasobu Komunalnego i spółka Wrocławskie Mieszkania.
Najemca komunalny, który zdecyduje się na samodzielną wymianę ogrzewania dostanie wsparcie informacyjne oraz doradcze we wszystkich Biurach Obsługi Klienta Zarządu Zasobu Komunalnego oraz Wrocławskich Mieszkań. Tam otrzyma także pomoc przy wypełnianiu niezbędnych dokumentów oraz podejmowaniu kolejnych kroków inwestycyjnych – dodał UM.
Przy okazji magistrat podał, że od 2019 r. z Wrocławia zniknęło14 tys. „kopciuchów”, a miasto wydało na ten cel 303 mln zł.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)