nie będzie używać plastikowych butelek

Nie będzie używać plastikowych butelek

Koniec z używaniem plastikowych butelek w Zarządzie Inwestycji Miejskich w Krakowie (ZIM) – informuje Urząd Miasta Krakowa (UM). – Zachęcamy do picia wody z kranu. Jeśli jest to konieczne, wodę mineralną zamawiamy jedynie w szklanych opakowaniach – mówi Łukasz Szewczyk, pełniący obowiązki dyrektora ZIM.

Krakowski ZIM już nie będzie używać plastikowych butelek

Krakowski magistrat wskazuje, że działania mające na celu wyeliminowanie plastiku z użycia wprowadzane są w ZIM już od jakiegoś czasu. Najpierw zrezygnowano z wykorzystywania jednorazowych talerzy, kubeczków i sztućców. Zastąpiono je wielorazowymi odpowiednikami.

Ponad rok temu ówczesna dyrekcja ZIM-u podjęła decyzję o zastąpieniu wody butelkowej krakowską kranówką. – Przez Wodociągi Miasta Krakowa zostaliśmy zaopatrzeni w dzbanki na wodę, wcześniej przeprowadziliśmy badanie kranówki, żeby potwierdzić, że jest zdatna do picia bez przegotowania – przypomina Jan Machowski, rzecznik prasowy ZIM.

Na początku tego roku woda w plastikowych butelkach pojawiła się znowu. Na krótko, bo od jakiegoś czasu kupowana jest jedynie w szklanych opakowaniach. – Zachęcamy do picia wody z kranu. Dla tych gości, którzy nie mogą się przekonać do „kranowianki”, wodę mineralną zamawiamy jedynie w szklanych opakowaniach – zaznacza Łukasz Szewczyk.

Co więcej, ZIM zastąpił też zwykły papier tzw. papierem makulaturowym. Zaprzestano też wykorzystywania folii do pakowania przesyłek, zniknęły także plastikowe reklamówki, a w ich miejsce pojawiły się torby bawełniane – wylicza UM.

Krakowski ratusz zaznacza, że wspomniane działania ZIM-u wpisują się w akcję pn. „Kraków bez plastiku”. Uchwała kierunkowa w tej sprawie została przyjęta przez Radę Miasta Krakowa w kwietniu br.

Na podstawie krakow.pl

fot. analogicus z Pixabay

reklama

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama

partner merytoryczny