OnlyOneEarth

Manifest #OnlyOneEarth w obronie naszej planety!

Manifest #OnlyOneEarth może podpisać każdy, komu leży na sercu dobro naszej planety. Manifest dostępny jest na stronie www.DlaPlanety.pl w języku polskim, angielskim i ukraińskim. Jesienią zostanie wysłany do Organizacji Narodów Zjednoczonych i Komisji Europejskiej – zaznaczają organizatorzy kampanii „Only One Earth”.

OnlyOneEarth – czas na działania dla planety

W czasie, gdy z wielkim niepokojem śledzimy ciągłe podążanie w kierunku katastrofy klimatycznej i środowiskowej, wojna w Ukrainie dodatkowo uświadamia nam, jak kruche są podstawy naszego życia oraz, jak realna jest możliwość niewyobrażalnych tragedii i cierpienia. Świadomość zagrożeń jest tym dotkliwsza, że zapowiadane konsekwencje zmian klimatu mogą w najbliższych latach znacząco zwiększyć ryzyko nasilenia się konfliktów zbrojnych, niszcząc przy tym całe ekosystemy, materialny i niematerialny dorobek ludzkości, istniejące więzi społeczne i niezbędne relacje człowieka z naturą.

Manifest #OnlyOneEarth dotyczy każdego z nas, to głos ludzi apelujących o rozsądek i podjęcie natychmiastowych działań dla planety – naszego wspólnego domu, w którym pragniemy pokoju, stabilności oraz zdrowego środowiska, niezbędnych do zapewnienia godnego życia człowieka – mówi Maria Andrzejewska, dyrektor generalna Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

„Chociaż wielu z nas podjęło już wysiłek na rzecz ratowania klimatu Ziemi, obecna sytuacja nakłada obowiązek działania na każdą osobę. Potrzebujemy już teraz, szybko i na dużą skalę, wprowadzenia energii odnawialnej i zakończenia wszelkich subsydiów na paliwa kopalne. Solidne fundamenty dla transformacji w kierunku gospodarki zeroemisyjnej i świata bez wojen wymagają zadbania w trybie pilnym o sprawiedliwość klimatyczną, rozpoczęcia globalnego procesu odtwarzania zniszczonych ekosystemów, a także powstrzymania wszelkiej przemocy” – zaznaczają organizatorzy wspomnianej kampanii.

OnlyOneEarth – zachęta do podpisania Manifestu

Walka o klimat jest nierozerwalnie związana z walką o pokój, dlatego zachęcam wszystkich do podpisania się pod Manifestem #OnlyOneEarth. Mamy tylko jedną planetę – dla nas wszystkich – podsumowuje Patrycja Adamska, dyrektor programowa Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

http://www.dlaplanety.pl/

Treść Manifestu została uroczyście odczytana przez aktorkę Magdalenę Popławską 3 czerwca podczas konferencji w Łazienkach Królewskich, zorganizowanej przez UNEP/GRID Warszawa. Konferencja zainaugurowała kampanię „Only One Earth” z okazji Światowego Dnia Środowiska oraz 50-lecia powołania Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (United Nations Enviroment Programme/UNEP), podczas historycznej Konferencji w Sztokholmie.

Kampania „Only One Earth” ma na celu przypomnienie jak ważne są działania, dzięki którym pewnego dnia będziemy mogli żyć razem jako jedna ludzkość, na jednej Ziemi, w zgodzie z naturą i sobą nawzajem.

W ramach kampanii, Centrum UNEP/GRID-Warszawa, we współpracy z firmą TerGo, obliczy ślad węglowy całej kampanii oraz dołoży wszelkich starań, aby zredukować go do minimum. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.DlaPlanety.pl.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

reklama

reklama

 

partner merytoryczny