Małopolska wolna od plastiku

Małopolska wolna od plastiku – akcja samorządu

Już od 1 stycznia 2020 r. oficjalne spotkania i wydarzenia organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM) będą się odbywały bez jednorazowych naczyń i plastikowych opakowań, a pisma i dokumenty będą przygotowywane wyłącznie na papierze z recyklingu.

To jednak, jak zaznacza UMWM, tylko część zmian, jakie zostaną wprowadzone w urzędzie wraz z nadejściem nowego roku.

Małopolska wolna od plastiku – nowe zobowiązanie samorządu województwa

W trosce o dobro środowiska i z myślą o przyszłych pokoleniach Sejmik Województwa Małopolskiego jednogłośnie zadeklarował przyjęcie zobowiązania pt. „Małopolska wolna od plastiku” – informuje UMWM i dodaje, że głównym celem przyjętej deklaracji jest podjęcie działań, które pozwolą zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów z tworzyw sztucznych.

Chcemy być bardziej ekologiczni na co dzień i promować nawyki przyjazne środowisku. Liczymy, że rezygnacja z jednorazowych naczyń i opakowań w naszym urzędzie będzie inspiracją dla innych instytucji – mówi Witold Kozłowski, marszałek województwa.

Zgodnie z deklaracją Województwo Małopolskie zobowiązuje się do poszukiwania alternatywnych rozwiązań wobec tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, a także do promowania pozytywnych nawyków konsumenckich i innowacyjnych modeli działalności gospodarczej, opartych m.in. na wykorzystaniu odpadów.

Urząd marszałkowski dodaje, że proekologiczny kierunek działań zostanie również uwzględniony w pracach nad dokumentami strategicznymi dla województwa, takimi jak Strategia Rozwoju Województwa „Małopolska 2030” oraz Plan Gospodarki Odpadami Województwa Małopolskiego.

Plastik nieodłącznie towarzyszy życiu współczesnego człowieka – niestety, niekontrolowane używanie tego surowca pociąga za sobą ogromne szkody dla środowiska naturalnego. Tylko w Unii Europejskiej powstaje ponad 26 mln ton plastikowych odpadów rocznie, z czego mniej niż jedna trzecia jest zbieranych i poddawanych recyklingowi. Reszta trafia do odpadów zmieszanych i do środowiska, zagrażając zdrowiu ludzi i zwierząt. Zobowiązanie „Małopolska wolna od plastiku” to krok w stronę poprawy stanu środowiska naturalnego, a jednocześnie realizacja założeń projektu „EkoMałopolska” – wyjaśnia Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa.

Na podstawie www.malopolska.pl

fot. sozosfera.pl (zdjecie ilustracyjne)

reklama

reklama

partner portalu

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

partner medialny

reklama