Magistrat odchodzi od plastików

Toruński magistrat odchodzi od plastików

Toruński magistrat odchodzi od plastików. Urząd Miasta Torunia (UM) poinformował właśnie, że odchodzi od jednorazowych naczyń z plastiku. To efekt zarządzenia, które wydał Prezydent Torunia. Zobowiązuje ono urzędników do rezygnacji z używania plastikowych butelek, talerzy, kubków, sztućców i słomek. Przedmioty jednorazowe z tworzyw sztucznych mają być zastępowane naczyniami wielorazowego użytku lub jednorazowymi produktami ulegającymi biodegradacji.

Magistrat odchodzi od plastików jednorazowego użytku – zarządzenie prezydenta Torunia

Zarządzenie dotyczy funkcjonowania magistratu oraz wydarzeń organizowanych przez urząd i finansowanych bądź współfinansowanych ze środków budżetowych miasta.

Każdy z nas może podejmować działania, które przysłużą się naszej planecie. Uznałem, że powinniśmy dawać dobry przykład i promować proekologiczne działania. Stąd moje zarządzenie, by już teraz maksymalnie ograniczyć, a docelowo wyeliminować korzystanie przez urzędników z plastikowych naczyń i opakowań – powiedział Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Jak wskazuje UM, w zarządzeniu jest także mowa o odstąpieniu od używania jednorazowych toreb i siatek wykonanych z tworzyw sztucznych. W miarę możliwości urzędnicy mają korzystać z usług wykonawców, którzy stosują materiały inne niż z tworzyw sztucznych. Z kolei w promocji miasta w większym stopniu mają być wykorzystywane produkty, które pochodzą z recyklingu lub podlegają temu procesowi.

Toruński magistrat wskazuje także, że urzędnicy miejscy zachęcani są do ograniczania – do niezbędnego minimum – korzystania z papieru. Zwraca się także uwagę na racjonalne używanie energii elektrycznej, ciepła i wody. Natomiast w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego mają być stosowane klauzule prośrodowiskowe.

Na podstawie www.torun.pl

fot. sozosfera.pl

reklama

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama

partner merytoryczny