Liderzy GOZ

Liderzy GOZ – konkurs rozstrzygnięty

O tym, że warto działać w sposób zrównoważony udowadniają laureaci II edycji konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Wręczenie nagród przyznanych w ramach konkursu odbyło się 10 kwietnia br. w Poznaniu.

Uczestnicy spotkania mieli także okazję poznania metod optymalizacji systemu gospodarowania odpadami, które omawiano podczas warsztatów.

Konkurs organizowany od 2017 r. przez firmę Stena Recycling ma na celu wyróżnianie przedsiębiorstw, stosujących lub promujących rozwiązania z obszaru gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), zwanej też gospodarką cyrkularną. Inicjatywa ma też na celu aktywizację innych firm i jednostek naukowych do wdrażania dobrych praktyk w tym zakresie.

Podczas finału II edycji konkursu, który odbył się 10 kwietnia w Poznaniu o GOZ dyskutowali przedstawiciele firm z całej Polski, eksperci, studenci i dziennikarze.

Laureaci i wyróżnieni, czyli liderzy GOZ

Wśród laureatów II edycji konkursu Stena Circular Economy Award znalazły się firmy, będące zarówno liderami w swoich branżach, jak i mniejsze podmioty, start-upy. Dzięki tej różnorodności, konkurs, wg naszych zamierzeń, stał się platformą wymiany wiedzy. Na uznanie zasługują również pomysły zgłoszone w kategorii studenckiej, które w ciekawy sposób przedstawiły jak promować i wdrażać ideę GOZ i dzięki temu wspierać biznes – mówi Piotr Bruździak, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Stena Recycling.

W konkursie Stena Circular Economy Award, skierowanym do firm oraz studentów przewidziano trzy kategorie. W kategorii Przedsiębiorstwo – praktyka, przyznano dwie nagrody główne. Ex aeuqo I miejsce zajęły KOKO World za projekt „Moda na gospodarkę cyrkularną” i Signify Poland Oddział w Kętrzynie (Phillips) za projekt „Pacific LED – Circular Economy ready luminaire”.

Z kolei w kategorii Przedsiębiorstwo – promocja nagroda główna przyznana została firmie dla IKEA Retail za projekt „Przyda się”. W tej kategorii przyznano również wyróżnienie. Otrzymała je Fundacja ProTerra za projekt „Po-dzielnia Centrum Ekonomii Współdzielenia”. Z kolei w kategorii Student nagroda główna trafiła Anna Kozieł z Politechniki Warszawskiej za projekt „Brakujący znak na opakowaniu”. Wyróżnienia przyznano za projekt „DeCloths” Aleksandry Kuty z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i za projekt „KOPudełka” Małgorzaty Rozmus z Politechniki Częstochowskiej.

Zgłoszenia oceniało ośmioosobowe Jury złożone z ekspertów z dziedziny GOZ, reprezentujących różne firmy i instytucje.

Wyłonieni przedsiębiorcy, niezależnie od kategorii, w ramach nagrody mają możliwość wybrania z oferty Stena Recycling usługi środowiskowej lub szkoleniowej, wśród których wymienić można m.in. audyt środowiskowy, plan ekoedukacji czy szkolenie z zakresu transportu odpadów niebezpiecznych. Nagrodzona studentka wygrała notebook oraz grant w wysokości 10 tys. zł na realizację projektu edukacyjnego z obszaru GOZ.

GOZ w trakcie warsztatów

Podczas wydarzenia prof. Bolesław Rok, dyrektor Centrum Badań Przedsiębiorczości Pozytywnego Wpływu z Akademii Leona Koźmińskiego i członek Jury konkursu przedstawił innowacyjne modele biznesowe w gospodarce obiegu zamkniętego. Profesor opowiedział także o uwarunkowaniach do ich wdrażania zarówno na rynku polskim, jak i międzynarodowym.

Moje doświadczenia wskazują, że nadal mamy do czynienia jedynie z drobnymi krokami biznesu w stronę GOZ. Nadzieję na szybsze zmiany budzą m.in. działania niektórych startupów, wybrane aktywności dużych firm, a także moda na ekologiczny lifestyle nie tylko wśród młodego pokolenia. Przedsiębiorcy zaczynają zadawać sobie proste pytania, np. co robimy w firmie z wadliwymi produktami? Jak bardzo możemy zredukować ilość i masę opakowań? Jak zachęcać klientów do bardziej zrównoważonego stylu życia? Taka refleksja zwykle jest początkiem dużej zmiany w organizacji – mówi prof. Bolesław Rok.

Uczestnicy spotkania mieli również okazję do dyskusji, wymiany wiedzy i doświadczeń podczas warsztatów na temat optymalizacji systemu gospodarowania odpadami. Warsztaty poprowadził Paweł Herman, ekspert Stena Recycling. Zadaniem uczestników było określenie obszarów do poprawy, zaproponowanie najbardziej optymalnych rozwiązań oraz wskazanie korzyści takich działań w wirtualnej fabryce. Rozwiązania miały dotyczyć czterech stref: BHP i ergonomii, logistyki, ochrony środowiska i sortowania odpadów. Dzięki temu przedsiębiorcy w praktyce mogli przekonać się, jak można poprawić proces gromadzenia, odbioru i wywozu odpadów, co pomoże im zaplanować zmiany w swoich organizacjach.

Partnerami merytorycznymi konkursu były Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Koalicja na Rzecz Gospodarki Obiegu Zamkniętego „Reconomy”.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Stena Recycling

reklama

partner portalu

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

partner medialny