Kolejne „zielone” tory

Kolejne „zielone” tory w Warszawie

Stołeczni tramwajarze posadzili rozchodnik na kolejnym, ponad kilometrowym, odcinku torów w centrum Warszawy. Takich „zielonych” torów jest już w stolicy 28 kilometrów – zaznacza Urząd m.st. Warszawy (UM). Przy okazji magistrat zapowiedział, że kolejne „zielone” tory pojawią się na nowo budowanych trasach tramwajowych. Chodzi o trasy wzdłuż ul. Kasprzaka, na ul. Gagarina i do Wilanowa.

Przed świętami Bożego Narodzenia rozchodnik pojawił się na dwóch odcinkach sieci tramwajowej Śródmieścia. Pierwszy z nich to tory o długości 570 m w Alejach Jerozolimskich – między pl. Zawiszy a ul. Żelazną. Drugi – to nieco dłuższy odcinek na Jana Pawła II o długości 668 metrów – między rondem ONZ a dworcem Warszawa Centralna. Łączna powierzchnia obydwu torowisk, gdzie tłuczeń został przykryty roślinami, przekracza 4 tys. m2.

Nocne nasadzenia

Zielone tory w centrum zostały pokryte siedmioma gatunkami rozchodnika. Dzięki temu, gdy roślina będzie kwitła, torowisko będzie zmieniało kolor. Rozchodnik został posadzony na podłożu do uprawy roślin, a pod nim znalazła się warstwa, której zadaniem będzie magazynowanie wody. Prace wykonywane były w nocy, więc nie wymagały wstrzymywania ruchu tramwajowego. Wykonawca będzie mieć obowiązek dbania o rośliny przez najbliższe 3 lata, później zajmą się nimi tramwajarze – zaznacza UM.

Kolejne „zielone” tory

W Warszawie jest już 28 km zielonych torów – podał UM. Stołeczni tramwajarze sukcesywnie zastępują „zielonym dywanem” tradycyjną konstrukcję torowisk z tłuczniem. Rozchodnik to roślina, która początkowo eksperymentalnie została posadzona na ul. Obozowej, a teraz – dzięki temu, że nie potrzebuje podlewania – trafia na kolejne ulice. To szczególnie ważne przy ocieplającym się klimacie – podkreśla UM. Tory, które zostaną zazielenione będą pierwszymi, na których zostanie zastosowana nowa technologia. Nie trzeba robić ich pełnej przebudowy, co oznacza niższe koszty zazieleniania stolicy.

Kolejne „zielone” tory i nasadzenia drzew

Inwestycje tramwajowe w Warszawie, które będą prowadzone w ciągu najbliższych dwóch lat, będą miały jeszcze więcej nowych zielonych rozwiązań. Budowane trasy wzdłuż ul. Kasprzaka, na Gagarina i do Wilanowa będą miały zielone torowiska. Łączna długość nowych zielonych torów przekroczy 10 km – zapowiada magistrat.

Przy nowych torach tramwajarze zaplanowali posadzenie wysokich, wyrośniętych drzew. Na trasie do Wilanowa, której budowa trwa od połowy sierpnia, nawet w węższych miejscach, gdzie nie można byłoby myśleć o nasadzeniach drzew, pojawią się specjalnie formowane egzemplarze. Oprócz tego przewidziano posadzenie zwykłych drzew.

Drzewa pojawią się także na części peronów, żeby pasażerowie mogli czekać na tramwaj w ich cieniu. Łącznie w ramach budowy tej trasy zostanie posadzonych 1000 nowych drzew – dodaje UM.

Proekologiczna zajezdnia z OZE

Tramwajarze pracują nad kolejnymi „zielonymi” inwestycjami. Jedną z nich jest powstająca zajezdnia Annopol, która w dużym stopniu będzie korzystała z odnawialnych źródeł energii (OZE). Budynek będzie też odzyskiwał wodę deszczową i zostanie obsadzony zielenią.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Tramwaje Warszawskie

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny