zrywają-z-plastikiem

Kolejne lokale zrywają z plastikiem

Do miejskiej akcji „Zrywam z plastikiem” przyłączają się nie tylko mieszkańcy, ale również podmioty gospodarcze, instytucje i szkoły. W piątek, 26 lipca br., na konferencji prasowej przedstawione zostały kolejne dwa lokale gastronomiczne, w których klienci nie uświadczą już jednorazowego plastiku.

Urząd Miasta Legnica (UM) podkreśla, że projekt pn. „Zrywam z plastikiem” zainicjował na początku marca br., kiedy to w Rynku stanęła instalacja pokazująca, ile plastikowych odpadów powstaje w mieście co pół godziny. Przez cały rok trwają liczne warsztaty, pogadanki, pikniki itd., które mają na celu edukację mieszkańców co do szkodliwości plastiku oraz jego negatywnego wpływu na środowisko. Jednym z elementów akcji jest stworzenie sieci punktów gastronomicznych w mieście, które zerwą z jednorazowym plastikiem, aby być przyjaznymi środowisku.

Kolejne lokale gastronomiczne z Legnicy zrywają z plastikiem

Jak przypomina legnicki magistrat, pod koniec marca do akcji przyłączyła się pierwsza restauracja – Bistro 22. To jej właściciele jako pierwsi zdecydowali się podjąć wyzwanie prowadzenia restauracji bez jednorazowego plastiku i z sukcesem od kilu miesięcy propagują ideę akcji. Legnicki UM zaznacza, że w miniony piątek, w gronie „bezplastikowych” lokali gastronomicznych powitane zostały kolejne: lodziarnio-kawiarnia Prawdziwe Lody oraz kawiarnia Szu Szu Cafe. By przystąpić do akcji właściciele tych lokali musieli spełnić wszystkie wymagane prze miasto warunki, to znaczy zrezygnować z jednorazowych i plastikowych słomek, kubeczków do picia wraz z naczyniami na wynos, butelek oraz foliówek. Zastąpili je u siebie produktami biodegradowalnymi, kompostowalnymi lub wielokrotnego użytku.

Prawdziwe Lody to lokal franczyzowy Bartosza Kaźmierowskiego, który – trzeba to podkreślić – jako pierwszy w Polsce, na tle pozostałych działających w tej sieci, podjął ekologiczne wyzwanie. – W kawiarni lody podajemy w wafelku lub w papierowym kubeczku z drewnianym patyczkiem, zamawiane do lodówek napoje są tylko i wyłącznie w szklanych butelkach. Do serwowanych napojów nie podajemy słomki, no chyba że nasz gość wyrazi takie życzenie, wtedy otrzyma od obsługi słomkę papierową. Kawę na wynos nalewamy do papierowych kubeczków. Weszliśmy do akcji #zwłasnymkubkiem i każdy, kto bierze napój na wynos, może przynieść swój kubek wielokrotnego użytku i poprosić przy tym o rabat – podkreśla.

Natomiast współwłaścicielka Szu Szu Cafe, Małgorzata Gołębiewska Szuszkiewicz, od samego początku swojej działalności założyła, że lokal ma być proekologiczny. Świadomie zdecydowała się chronić przyrodę i zdrowie swoich gości. Wszystkie naczynia na wynos są biodegradowalne lub kompostowalne. Ekologiczne słomki do picia wydaje się na życzenie klienta, a kawę na wynos z rabatem można wziąć w swoim własnym kubku.

Będzie ścieżka turystyczna z lokalami, które zrywają z plastikiem?

To dla mnie wielka przyjemność i radość, że kolejne lokale gastronomiczne przyłączają się do naszej akcji. Chcemy dbać o środowisko. Mamy także coraz większą świadomość ekologiczną i myślę, że lokale, które zrywają z plastikiem będą bardzo chętnie odwiedzane przez gości – powiedział Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy. Przy okazji prezydent podkreślił, że UM używa m.in. szklanych karafek na wodę, w szkołach są poidełka, a trwają prace nad kolejnymi rozwiązaniami w trosce o środowisko. – Ja sam codziennie piję naszą kranówkę, ponieważ jest bardzo smaczna. Na wielu imprezach miejskich możecie Państwo spotkać saturator z LPWiK (Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – przyp. red.), aby samemu przekonać się o smaku naszej wody – dodał.

Na konferencji prasowej przedstawiono także pomysł utworzenia ścieżki turystycznej w aplikacji Footsteps. Bedą na niej umieszczone lokale, które zgłoszą chęć wzięcia udziału w miejskiej akcji. Na koniec partnerzy podpisali również deklarację z zasadami, które musi przyjąć każdy, kto zechciałby się przyłączyć do projektu.

Legnicki magistrat zaznacza też, że trwają już rozmowy z kolejnymi restauracjami, które chcą włączyć się w miejską akcję.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Legnica

fot. UM Legnica

reklama

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama

partner merytoryczny