Koalicja ministrów handlu

Koalicja ministrów handlu na rzecz klimatu

Komisja Europejska (KE), państwa członkowskie i 26 krajów partnerskich zainaugurowały w ubiegłym tygodniu działania nowego forum. Jest nim „Koalicja ministrów handlu na rzecz klimatu”. To – jak zaznacza KE – pierwsze na szczeblu ministerialnym globalne forum poświęcone kwestiom handlu, klimatu i zrównoważonego rozwoju. Koalicja będzie wspierać globalne działania na rzecz promowania polityki handlowej. Chodzi o taką politykę, która może pomóc w uwzględnieniu kwestii zmian klimatu poprzez inicjatywy lokalne i globalne.

W jakim celu powołana została Koalicja ministrów handlu?

Koalicja ministrów handlu ma budować partnerstwa między społecznościami handlowymi a społecznościami klimatycznymi. Ma to być realizowane w celu określenia, w jaki sposób polityka handlowa może przyczynić się do przeciwdziałania zmianom klimatu. Będzie ona promować handel towarami, usługami i technologiami. Uwzględni również inwestycje w takie towary, usługi i technologie, które pomagają w łagodzeniu zmian klimatu i przystosowywaniu się do niej.

Kryzys klimatyczny jest bezprecedensowym wyzwaniem, które wymaga globalnej reakcji. Handel może pomóc w znalezieniu rozwiązań służących łagodzeniu zmiany klimatu i przystosowaniu się do niej. Na przykład poprzez rozpowszechnianie dostępu do odpowiednich technologii i inwestycji. Dzięki tej koalicji będziemy w stanie zapewnić przywództwo i wytyczne na wysokim szczeblu, aby pobudzić współpracę międzynarodową i promować politykę handlową, inicjatywy i działania na rzecz gospodarek odpornych na zmianę klimatu. Czas ma zasadnicze znaczenie, jeśli mamy stawić czoła niszczycielskim skutkom zmiany klimatu dla ludzi i gospodarek na całym świecie – powiedział Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący wykonawczy KE odpowiedzialny za handel.

Koalicja ministrów handlu – kto ją tworzy?

Ważnym elementem programu Koalicji jest określenie sposobów, w jakie polityka handlowa może wspierać podatne na zagrożenia kraje rozwijające się i najsłabiej rozwinięte. Chodzi o państwa, które stoją w obliczu największych zagrożeń związanych ze zmianami klimatu.

W tym dialogu politycznym na wysokim szczeblu wezmą udział ministrowie handlu z regionów o różnym poziomie dochodów. W pracach Koalicji uczestniczyć będą przedstawiciele społeczeństwa, przedsiębiorstw, organizacji międzynarodowych oraz społeczności klimatycznych i finansowych.

Jak dodaje KE, do Koalicji mogą przystąpić wszystkie zainteresowane kraje. Do tej pory w jej skład wchodzi ponad 50 ministrów z 27 jurysdykcji. Czterech współprzewodniczących to Ekwador, UE, Kenia i Nowa Zelandia. Pozostali uczestnicy to: Angola, Australia, Barbados, Gambia, Filipiny, Islandia, Japonia, Kanada, Kolumbia, Kostaryka, Malediwy, Mozambik, Norwegia, Republika Korei, Republika Zielonego Przylądka, Rwanda, Singapur, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Ukraina, Vanuatu, Wielka Brytania i Zambia.

Wytyczne polityczne i strategie związane z handlem

Koalicja zapewni wytyczne polityczne i określi strategie związane z handlem, aby przystosować się do zmieniających się warunków klimatycznych. Na przykład poprzez produkcję, rozpowszechnianie, dostępność i wprowadzanie technologii przyjaznych dla klimatu. Koalicja ma też skoncentrować się na znalezieniu związanych z handlem rozwiązań kryzysu klimatycznego. Mają być one zgodne z Ramową konwencją narodów zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), porozumieniem paryskim i celami zrównoważonego rozwoju. Jednocześnie mają wspierać bieżące wysiłki w tej dziedzinie w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Następne posiedzenie ministerialne odbędzie się przy okazji kolejnej konferencji ministerialnej WTO, zaplanowanej na początek 2024 r. – zapowiedziała KE.

Koalicję na rzecz klimatu oficjalnie zainaugurowano na dorocznym posiedzeniu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos 19 stycznia 2022 r. Jej celem jest określenie, w jaki sposób handel i polityka handlowa mogą zaproponować pozytywne rozwiązania obecnego kryzysu klimatycznego. Będzie to forum dialogu politycznego na wysokim szczeblu wspierające współpracę międzynarodową w zakresie klimatu, handlu i zrównoważonego rozwoju.

Więcej informacji znaleźć można na stronie tradeministersonclimate.org.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny