dla Srodowiska

Jubileusz Sozosfery, czyli 10 lat dla środowiska

W tym roku przypada szereg ważnych rocznic. Na przykład w marcu świętowany był jubileusz 25-lecia przyjęcia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Na początek maja przypadła 20. rocznica członkostwa w rozszerzonej Unii Europejskiej. To jednak tylko część jubileuszy. Pośród tak ważnych rocznic, bardzo niezręcznie jest wskazywać na dużo mniej spektakularne wydarzenie. Mowa o okrągłym jubileuszu uruchomienia serwisu Sozosfera. Jednak, choć zarówno jubileusz Sozosfery, jak i samo przedsięwzięcie, jakim jest portal, są znacznie skromniejsze od wydarzeń, których rocznice przypadają w tym roku, to dla mnie rocznica 10-lecia Sozosfery jest niezwykle istotna. Jest tak ze względu na to, że serwisowi poświęciłem znaczną część minionej dekady. A poprzez jego prowadzenie mogłem przez tych 10 lat działać dla środowiska.

Jubileusz Sozosfery – okazja do wspomnień…

To już 10 lat, odkąd dla Czytelników przygotowywane są liczne aktualności i ciekawe oraz pomocne (taką mam nadzieję) artykuły. Jubileusz Sozosfery to okazja do odrobiny wspomnień. Pierwsze publikacje ukazały się jeszcze w kwietniu 2014 r. Jednak w pełnym wymiarze prace przy portalu ruszyły od maja tamtego roku. Skromnymi zasobami i ogromnym nakładem pracy udało się stworzyć wysokiej klasy portal. Serwis, który wciąż zyskuje kolejnych Użytkowników, a pośród nich także Fanów.

W chwili, kiedy uświadomiłem sobie, że właśnie mija owe 10 lat przeżyłem szok: „że to już dekada!”. Następnie towarzyszyło mi niedowierzanie, a na końcu poczułem dumę. Nie, żeby mnie ona jakoś strasznie przepełniała. Ale tak, jest to uczucie pozytywne. A rodzi się z tego, że pomimo wielu przeciwności, wyzwań i… wbrew wielu głosom powątpiewania w sens tej inicjatywy, udało się przez 10 lat z licznym gronem Autorów – tworzyć dla Czytelników interesujące treści.

To właśnie dzięki tym treściom przedsięwzięcie pod nazwą „Sozosfera” znakomicie wpisało się, w coraz szerszy, nurt. Chodzi o rosnący nurt działań związanych z budową proekologicznej świadomości, nie tylko osób profesjonalnie zajmujących się różnymi aspektami ochrony środowiska.

…i podsumowań pracy dla środowiska

Żywię nadzieję, że publikowane treści, w tym głównie artykuły przygotowywane przez Autorów–Specjalistów, pozwoliły wielu osobom znaleźć tu coś interesującego. I że ich lektura poprawiła efektywność podejmowanych działań w obszarze – nazwijmy to – sozologii – i umożliwiła uniknięcie błędów. Jestem przekonany, że tysiące informacji, były źródłem wiadomości o tym, co dzieje się w środowiskowej branży. I że, dla wielu osób, stanowiły one inspirację do proekologicznego działania.

A o tym, że przez te 10 lat było o czym pisać nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wystarczy wskazać, że od momentu uruchomienia do chwili obecnej opublikowanych zostało ok. 14700 aktualności i artykułów. Tych ostatnich, pobieżnie licząc, zostało w tej dekadzie zamieszczonych ponad 750. Dotyczyły one różnych dziedzin i tematów, choć znaczna ich część zahaczała o gospodarkę odpadami.

10 lat dla środowiska – okazja do podziękowań i zachęty do dalszej współpracy

Wierząc, że rozwijając Sozosferę mogę nadal dokładać swoją cegiełkę do ochrony środowiska przyrodniczego, dziękuję za wsparcie, cierpliwość i wyrozumiałość okazane przez Najbliższych.

Wszystkim Współpracownikom i Autorom, którzy dokładali starań, by Sozosfera była serwisem stawiającym na jakość prezentowanych materiałów, dziękuję! Podziękowania te składam za Wasze zaangażowanie i okazaną pomoc w przekazywaniu cennych treści.

Również Partnerom Biznesowym, którzy przez podjętą współpracę, a tym samym okazane zaufanie oraz wsparcie materialne (i nie tylko), pomagali rozwijać projekt Sozosfera, pragnę wyrazić wdzięczność!

Żywię nadzieję, że z wieloma spośród Państwa będziemy mieli okazję jeszcze niejednokrotnie współpracować – do czego nieustannie zachęcam! Przy tej okazji zapraszam do kontaktu także te osoby i podmioty, z którymi jeszcze nie było nam dane współdziałać, a które szukają miejsca, by dzielić się swoją wiedzą, pomysłami i doświadczeniem, a może także ofertą rynkową.

Dziękuję za to, że pomogliście Państwo tworzyć interesującą przestrzeń poświęconą szeroko pojętej ochronie środowiska. A licząc na Waszą życzliwość, ośmielam się prosić o jeszcze więcej zaangażowania. Będę wdzięczny za podpowiedzi, a także krytyczne uwagi, pozwalające jeszcze bardziej wychodzić naprzeciw potrzebom Czytelników i, co oczywiste, środowiska przyrodniczego! Podziękowania należą się oczywiście także Czytelnikom, za to że licznie odwiedzają strony Sozosfery. Bez Państwa nie byłoby sensu tworzyć tego serwisu.

W oczekiwaniu na jubileuszowe publikacje…

Z okazji skromnych obchodów 10-lecia serwisu na jego stronach będą publikowane artykuły „jubileuszowe”. Zostaną one specjalnie oznakowane. Będą one też miały różnorodny charakter. Czasem będą przeglądem minionych 10 lat i zarysują wyzwania na najbliższą przyszłość, a niekiedy stanowić będą omówienie konkretnego zagadnienia.

By nie przedłużać zachęcam do odwiedzania portalu oraz śledzenia profili Sozosfery w mediach społecznościowych: Facebook, X, Instagram i LinkedIn.

W ramach jubileuszu ukazały się:

  1. Usuwanie odpadów z wód śródlądowych

Piotr Strzyżyński

Absolwent kierunku geografia (specjalność kształtowanie i ochrona środowiska) na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez długi czas współredagujący, a następnie prowadzący miesięcznik pt. „Przegląd Komunalny”. Obecnie osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, z głównym jej przejawem – portalem sozosfera.pl.
e-mail: piotr.strzyzynski@sozosfera.pl

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny