Jedzeniem lepiej się podzielić niż wyrzucać

Jedzeniem lepiej się podzielić niż wyrzucać

Jest ich we Wrocławiu już ok. 20, a każda z nich cieszy się dużym zainteresowaniem i odpowiada na lokalne potrzeby. Mowa o lodówkach społecznych. Do tego ważnego projektu przyłączył się TBS Wrocław. Na jego osiedlu mieszkaniowym na Stabłowicach we Wrocławiu niedawno pojawiła się taka społeczna lodówka.

Jak informuje TBS Wrocław, pomysł na lodówkę społeczną jest prosty. Urządzenie staje w ogólnodostępnym punkcie miasta, a każdy chętny może zostawić w nim jedzenie. Warunek jest jeden – produkty spożywcze nie mogą być przeterminowane. Z tego, co kryje się na półkach lodówki społecznej, może później skorzystać każdy chętny. Taki sposób dzielenia się pozwala uniknąć marnowania żywności. Warto przy tym zaznaczyć, że właśnie marnotrawienie żywności jest jednym z większych problemów zarówno w Polsce, jak i w Europie. Według rozmaitych analiz, w naszym kraju do koszy na śmieci może trafiać aż 9 mln ton jedzenia rocznie. A przecież, jak zaznacza TBS Wrocław, tę żywność można przekazać tym, którzy najbardziej jej potrzebują.

Jedzeniem lepiej się podzielić niż wyrzucać. Lodówka społeczna na osiedlu TBS we Wrocławiu

We Wrocławiu pierwsza lodówka społeczna pojawiła się w 2018 r., a obecnie jest ich ok. 20. Od maja 2019 r. chętni mogą korzystać z nowej lodówki społecznej, którą uruchomiono przy ul. Wojanowskiej 20 na osiedlu TBS Stabłowice.

Pomysł na to, aby postawić lodówkę społeczną na terenie TBS Stabłowice, pojawił się w marcu br. Podrzuciła go jedna z mieszkanek osiedla, która współpracuje z naszą fundacją. Szybko przeszliśmy od pomysłu do czynu, a współpraca z TBS była bardzo dobra. W maju wybraliśmy lokalizację, wykonano wszystkie niezbędne przyłącza elektryczne i lodówka została uruchomiona – opowiada Jan Piontek z fundacji Weź Pomóż.pl, która pomaga stawiać społeczne lodówki w całej Polsce.

Już po kilku dniach okazało się, że lodówka społeczna na tym terenie była potrzebna. Fundacja dba o to, aby jej półki były regularnie zapełniane. Swoje dokładają też mieszkańcy, którzy nie tylko dbają o regularne dostawy żywności, ale też pilnują, aby lodówce nic się nie stało i nie padła ofiarą np. wandali.

– To pierwsza lodówka społeczna na osiedlach TBS we Wrocławiu i mam nadzieję, że nie ostatnia. Jesteśmy otwarci na współpracę, aby więcej tych urządzeń stanęło na naszych terenach. Popularność lodówki społecznej nie tylko na Stabłowicach, ale też w innych punktach Wrocławia pokazuje, że takie miejsca są potrzebne – podkreśla Marcin Kij, prezes Zarządu TBS Wrocław.

Na podstawie informacji nadesłanej przez TBS Wrocław

fot. TBS Wrocław

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny