Interaktywny pojemnik do zbiórki ubrań

Interaktywny pojemnik do zbiórki ubrań

Pierwszy interaktywny pojemnik do zbiórki ubrań został udostępniony gdynianom. Ten czarny kontener stoi w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Znajduje się za budynkiem, przy parkingu Centrum Nauki Experyment – poinformował Urząd Miasta Gdyni (UM). To inicjatywa miasta Gdyni i marki Ubrania do Oddania.

Interaktywny pojemnik do zbiórki ubrań – jak z niego skorzystać?

Jak wyjaśnił UM, pojemnik jest oznakowany logotypem „Ubrania do Oddania”. Widoczne na nim jest również hasło „Gdynia w Klimacie”. Kontener to sposób promowania proekologicznych postaw, zmniejszających konsumpcję. Można do niego oddawać czyste ubrania, buty, akcesoria i tekstylia domowe.

Korzystanie z pojemnika jest proste. Kod do otwarcia wystarczy wygenerować w aplikacji Gdynia.pl. Po zeskanowaniu kodu QR pokrywa pojemnika się otworzy. Wtedy można wrzucić do niego przyniesione rzeczy – tłumaczy magistrat.

– Już nie tylko w przystaniach, bibliotekach czy Centrum Aktywizacji Seniora można zostawić używane ubrania, które uzyskają drugie życie. Przy Centrum Nauki Experyment, przy Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym funkcjonuje urządzenie, które osobom posiadającym gdyńską aplikację pozwala oddać ubrania. Jednocześnie za każdy kilogram pozawala ono przekazać złotówkę gdyńskim organizacjom pozarządowym. Zachęcam do tego, aby z tego ubraniomatu korzystać. Ze swojej strony zapewniam, że będziemy się starali, aby w przyszłości takich urządzeń w Gdyni było więcej – powiedział Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Pod stałą kontrolą

Ratusz dodał, że ubraniomat pokazuje wagę wrzuconych rzeczy. Jest stale monitorowany i regularnie opróżniany. Wilgotność w pojemniku jest kontrolowana, dzięki temu ubrania pozostają w dobrym stanie.

Inicjatywę wspiera Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Każdy kilogram zebranych ubrań to złotówka dla tej organizacji.

Na podstawie: gdynia.pl

fot. Magdalena Czernek

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny