instalacja odzysku ciepła

W Łodzi przy GOZ powstanie instalacja odzysku ciepła

Urząd Miasta Łodzi (UM) poinformował o podjęciu kolejnego etapu współpracy z firmą Veolia. W jej ramach powstanie instalacja odzysku ciepła. Magistrat zaznaczył, że może się to przełożyć na oszczędności dla mieszkańców i czystsze środowisko.

Instalacja odzysku ciepła – co poza tym?

Pierwszy projekt to instalacja odzysku ciepła przy Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi. Veolia i Miasto Łódź chcą skuteczniej wykorzystywać ciepło. Ma temu posłużyć specjalna instalacja, która powstanie przy Grupowej Oczyszczalni Ścieków. Dzięki niej wytwarzana w procesie oczyszczania ścieków komunalnych energia, będzie wykorzystana do ogrzewania łódzkich mieszkań. Jak przekonuje UM, jest to rozwiązanie lepsze zarówno dla środowiska, jak i dla kieszeni mieszkańców. Moc instalacji ma wynieść od 25 do 75 MW, co pozwoli na zasilenie ciepłem od 4000 do 12000 mieszkań.

Porozumienie zakłada również pracę w obszarach wykorzystania potencjału ciepła odpadowego w miejskiej sieci ciepłowniczej. Planowane jest wprowadzenie rozwiązań wytwarzających energię odnawialną oraz zbadanie możliwości wdrożenia rozwiązań przyczyniających się do rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego, w tym zagospodarowania osadów ściekowych.

Łódź musi jak najlepiej wykorzystać nową perspektywę unijną, w której na ekologiczne projekty jest najwięcej funduszy. Najbliższe lata dadzą nam wielką zmianę na lepsze – w obszarze energii odnawialnej i wielu innych, a to pozwoli nam mieć coraz czystsze powietrze, wodę i najbliższe otoczenie. Z takimi partnerami jak Veolia bardzo chcemy działać, bo po pierwsze mają ogromną wiedzę w tym zakresie, a po drugie mamy wspólny interes w tym, żeby dawać mieszkańcom coraz lepsze rozwiązania dla ich domów – powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent Miasta Łodzi.

Maksymalna użyteczność i efektywność operacyjna

Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów nie tylko dzięki specjalistycznej wiedzy w zakresie wody, odpadów i energii, ale także dzięki rozwiązaniom, które możemy zaoferować, gdy je połączymy. Procesy zachodzące w ściekach generują energię, którą można odzyskać i wykorzystać dostarczając powstające z niej ciepło do sieci ciepłowniczych. Chcemy, aby wdrażane przez nas rozwiązania charakteryzowały się maksymalną użytecznością, a także efektywnością operacyjną. Ze względu na ograniczone zasoby naturalne, tworzymy innowacje oszczędzające surowce, a nie prowadzące do ich dalszej eksploatacji. Staramy się więc, tam gdzie to możliwe, tworzyć rozwiązania oparte na idei gospodarki cyrkularnej, co realizuje założenia naszej globalnej strategii GreenUp – dodał Luiz Hanania, prezes Zarządu, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny