Przeciwdziałanie katastrofie klimatycznej

„Inny świat jest możliwy”. Przeciwdziałanie katastrofie klimatycznej to priorytet

Jako społeczeństwo wychodzące z pandemii, musimy myśleć, jak zapobiec innym kryzysom. Przeciwdziałanie katastrofie klimatycznej to priorytet – podkreśla Młodzieżowy Strajk Klimatyczny (MSK). Organizacja poinformowała, że w miniony piątek (19 marca) jej aktywiści pojawili się w przestrzeni publicznej z hasłem „Inny świat jest możliwy” (ang. „Another world is possible”). Działali oni w ramach kolejnej ogólnoświatowej mobilizacji ruchu Fridays For Future, którego częścią jest MSK.

Przeciwdziałanie katastrofie klimatycznej – rządzący zapominają o swoich zapowiedziach?

Organizacja podkreśla, że zorganizowała takie akcje, bo jest zmuszona protestować, bowiem, w jej opinii, rządzący, którzy zapowiedzieli działania dla klimatu, nadal nie postępują, jakby owe zapowiedzi były dla nich wiążące. Politycy zarówno w Unii Europejskiej, jak i wielu innych krajach na całym świecie, składają deklaracje całkowitej redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2050 r., jednak prawie żaden z nich nie stworzył dokładnego planu jak ten cel osiągnąć – podkreśla MSK.

Aktywiści za granicą rozliczają swoje rządy ze składania obietnic bez pokrycia, a protestujący w Polsce są w innej sytuacji, bo rządzący nie wyrażają żadnego zaniepokojenia eskalującym kryzysem klimatycznym. Nie deklarują też żadnych realnych działań mających mu zapobiegać. Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie podjął się nawet ustalenia daty osiągnięcia neutralności klimatycznej – podkreśla MSK.

Symboliczne akcje MSK

W piątek ze względu na zagrożenie związane z pandemią oraz brak możliwości tłumnego gromadzenia się, w całej Polsce zamiast charakterystycznych marszy MSK odbyły się symboliczne akcje. W przestrzeni publicznej 12 miejscowości odbyły się działania, których hasło przewodnie brzmiało: „Inny świat jest możliwy”. Na ulicach pojawiły się banery oraz malunki o tematyce klimatycznej, a MSK zachęcało do solidaryzowania się z aktywistami za pomocą mediów społecznościowych. Na marcową mobilizację Archiwum Protestów Publicznych, zrzeszające polskich fotoreporterów, stworzyło również „Gazetę Strajkową” dokumentującą rozwój ruchów klimatycznych w naszym kraju przez ostatnie trzy lata – dodaje MSK.

Organizacja podkreśla, że działania w różnych miastach były dostosowane do specyfiki i możliwości każdej grupy lokalnej. W Warszawie aktywiści MSK przygotowali ogromny baner z hasłem przewodnim akcji, z którym pojawili się o 9:00 rano na Placu Defilad. Następnie przenieśli się na Most Świętokrzyski, z którego ponownie zwiesili baner. Wydarzeniom towarzyszyły akcje solidarnościowe organizowane przez Extinction Rebellion i Strajk Dla Ziemi oraz przez grupy osób, które przychodzą na strajki MSK, a w piątek wsparły jego działania pojawiając się w różnych częściach miasta z transparentami proklimatycznymi.

Przeciwdziałanie katastrofie klimatycznej zapewni dobrostan

Wiemy, że tylko dzięki naciskowi obywateli i obywatelek, rzeczywistość, w jakiej żyjemy, może ulec zmianie. Dlatego niezmiennie domagamy się i będziemy domagać się od osób u władzy działań dla klimatu i niezbędnych zmian systemowych – mówi Emilia Rygielska z MSK Toruń.

Jako społeczeństwo wychodzące z pandemii, musimy myśleć, jak zapobiec innym kryzysom. Przeciwdziałanie katastrofie klimatycznej to jest priorytet. Obecne dyskusje na temat reform społeczno-gospodarczych w Polsce sygnalizują, że waży się kierunek, w jakim pójdziemy jako społeczeństwo po pandemii – zaznacza Michał Grzywa z MSK Rzeszów.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny podkreśla, że działania mające umożliwić odbudowę po kryzysie pandemicznym powinny mieć na uwadze przede wszystkim dobrostan Polek i Polaków. W dłuższej perspektywie dobrostan może zapewnić tylko sprawiedliwa transformacja gospodarcza i zapobieganie postępowaniu kryzysu klimatycznego.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. MSK

reklama

reklama

 

reklama

partner merytoryczny

reklama