gospodarka odpadami

Gospodarka odpadami ważnym tematem POL-ECO SYSTEM

Gospodarka odpadami to jeden z najtrudniejszych obszarów ochrony środowiska – stwierdzają zgodnie Ministerstwo Środowiska (MŚ) i Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP).

Przed Polską stoją odpowiedzi na ważne pytania związane z tym obszarem. Jak poradzić sobie z rosnącą produkcją opakowań z tworzyw sztucznych, z marnotrawieniem surowców i żywności? Odpowiedzią na te problemy jest gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) – przekonują oba podmioty.

Gospodarka odpadami i GOZ podczas POL-ECO SYSTEM

W obszarze gospodarki odpadami bieżący rok przyniósł znaczące zmiany legislacyjne. Podstawowym ich celem jest zwiększenie świadomości mieszkańców oraz transformacja rynku w kierunku GOZ. To zagadnienie będzie właśnie jednym z najważniejszych tematów tegorocznych Targów POL-ECO SYSTEM.

Gospodarka o obiegu zamkniętym zmienia tradycyjne myślenie o produktach, opakowaniach i odpadach, począwszy od projektowania produktów przez produkcję, konsumpcję, naprawę i regenerację aż po gospodarowanie odpadami i uzyskanie surowców wtórnych, które są ponownie wprowadzane do obiegu w gospodarce.

– Gospodarka o obiegu zamkniętym może być kołem zamachowym w regionach i przyczynić się do zrównoważonego rozwoju. Przynosi oszczędność surowców i energii, tym samym istnieje synergia pomiędzy GOZ a działaniami na rzecz redukcji emisji i poprawy jakości powietrza – mówi Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

System polegający na składowaniu odpadów nieuchronnie będzie musiał przejść do historii, a w 2020 r. gminy będą musiały osiągnąć poziom recyklingu odpadów komunalnych wynoszący 50%. To duże wyzwanie – podkreślają zgodnie MŚ i MTP. Tymczasem przedsięwzięcia w zakresie wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym przynoszą rozwój miejscowym firmom, tworzą miejsca pracy i przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców. Rozwijanie gospodarki odpadami, będącej elementem gospodarki obiegu zamkniętego, ograniczyć ma marnotrawstwo i zapewnić racjonalne wykorzystanie zasobów.

Tematyka gospodarki odpadami, w tym gospodarki o obiegu zamkniętym stanowić będzie ważny element Targów POL-ECO SYSTEM, które odbędą się w dniach 23-25 października w Poznaniu. W tym roku swoją obecność zapowiedzieli m.in. Henryk Kowalczyk, minister środowiska i Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

EkoSfera oraz zmiany klimatu

Organizowanym nieprzerwanie od 30 lat Targom POL-ECO SYSTEM od 2017 roku towarzyszy EkoSfera, organizowana przez MŚ i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To miejsce spotkań liderów, gdzie podczas sesji debat, szkoleń i wykładów uczestnicy zapoznają się z trendami kształtującymi przyszłość sektora ochrony środowiska.

Jak zaznaczają MŚ i MTP, Targi odbędą się na pięć tygodni przed szczytem klimatycznym COP24, który w grudniu odbędzie się w Katowicach. COP24 to najważniejsze wydarzenie międzynarodowych negocjacji klimatycznych. Tematyka związana ze zmianami klimatu i adaptacją do nich będzie też ważnym elementem POL-ECO SYSTEM.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Communication Unlimited

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny