Gospodarka o obiegu zamkniętym

Gospodarka o obiegu zamkniętym – niezbędny kierunek

Gospodarka o obiegu zamkniętym to niezbędny kierunek do wzmocnienia naszej konkurencyjności względem rynków europejskich i światowych – ocenia przyjętą przez rząd „Mapę drogową transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym” Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. Szef Cyfrowej Polski dodaje przy tym, że ideę gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) należy realizować na wielu poziomach, m.in. poprzez specjalne zachęty dla przedsiębiorców czy edukowanie konsumentów.

Gospodarka o obiegu zamkniętym – mapa drogowa z dawna wyczekiwana

Jak podkreśla Związek, zrzeszający firmy z branży nowoczesnych technologii, od dawna wspiera on wdrażanie idei GOZ w Polsce, ponieważ jest to jedyna droga, by gospodarka była innowacyjna oraz konkurencyjna. – Taka mapa drogowa, którą opracowało Ministerstwo Przedsiębiorczości była przez naszą branżę od dawna oczekiwana. Bo wdrażanie w życie GOZ to nie tylko zapisy w ustawie, ale szereg działań około regulacyjnych, jak np. wytworzenie pewnej kultury, promowanie dobrych praktyk czy budowanie świadomości zarówno wśród przedsiębiorców, urzędników, jak i konsumentów – mówi Michał Kanownik.

Cyfrowa Polska zgadza się z priorytetami wyznaczonymi przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) do wdrażania GOZ w Polsce. Chodzi choćby o współpracę pomiędzy przemysłem i sektorem nauki, o stworzenie europejskiego rynku na surowce wtórne czy rozwój sektora usług. – Bezdyskusyjnie zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest źródłem wielu cennych surowców, których ponowne przetworzenie jest tańsze niż wydobycie. A co ważne, odzysk tych surowców pozwoli uniezależnić się od ich importu spoza Unii. Trzeba jednak pamiętać, że dojście do gospodarki o obiegu zamkniętym to długi proces, który będzie wymagał współpracy na linii administracja – przedsiębiorcy. Ważne to będzie w zwłaszcza w pierwszej fazie, by zrekompensować przedsiębiorcom nieuniknione koszty, by dostosować swój biznes – np. linie produkcyjne – do nowych wymagań – mówi prezes Związku.

Gospodarka o obiegu zamkniętym – niezbędny kierunek, ale trzeba zachęcać przedsiębiorców, edukować konsumentów

Zdaniem Michała Kanownika, rząd powinien zachęcać przedsiębiorców do przechodzenia na GOZ, np. poprzez ulgi lub zwolnienia podatkowe, specjalne dopłaty, dodatkowe punkty w przetargach dla administracji czy szybkie ścieżki przy załatwianiu spraw administracyjnych. – Zachęty dla przedsiębiorców wspierające ideę GOZ zaprocentują nowymi modelami biznesowymi, co w rezultacie będzie pozytywne dla samych konsumentów – dodaje prezes Cyfrowej Polski.

Związek zauważa też ważną rolę właśnie konsumentów w funkcjonowaniu GOZ. – Dziś konsumenci nie wiedzą, czy kupując sprzęt jest on całkowicie nowy czy też pochodzi z reuse. A przecież powinni mieć świadomość i sami wybierać czy kupują np. coś co jest przetworzone, ale generuje mniej odpadów i jest tańsze czy też nie. Dlatego sądzę, że konsumentów należy edukować, że rynek nie jest jednorodny i że sami mogą mieć na niego wpływ – podkreśla Michał Kanownik.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Związek Cyfrowa Polska

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama

partner merytoryczny