Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) poinformowała o uruchomieniu naboru wniosków do działania pn. „Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP, Etap I – opracowanie modelu biznesowego GOZ-transformacji”.
„Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP” – wsparcie z Funduszy Europejskich
16 lipca br. PARP rozpoczęła nabór wniosków do pierwszego etapu działania „Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP”. Działanie ma na celu wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw we wprowadzaniu modelu gospodarki o obiegu zamkniętym. Nabór jest finansowany z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027.
Jak podkreśliła PARP, dotycząca gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) polityka Unii Europejskiej, znacząco wpłynęła na transformację przemysłu oraz zachowania konsumentów w Europie. Zdaniem Agencji, wprowadzenie wytycznych i norm dotyczących ekoprojektowania sprawiło, że wprowadzane na rynek produkty muszą spełniać wymagania dotyczące trwałości, możliwości naprawy i recyklingu. To z kolei zmusza producentów do stosowania bardziej zrównoważonych materiałów i technologii. A to przyczynia się natomiast do zmniejszenia ilości odpadów i wydłużenia żywotności produktów.
Nabór do programu „Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP, Etap I – opracowanie modelu biznesowego GOZ-transformacji” jest wsparciem dla małych i średnich przedsiębiorstw z Polski Wschodniej, tj. województw lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego, z wyłączeniem regionu stołecznego. Jak uważa PARP, dzięki realizacji projektów firma zyska możliwość zmniejszenia kosztów prowadzenia działalności. W dodatku wzrośnie jej innowacyjność i konkurencyjność na rynku poprzez wprowadzenie rozwiązań w nurcie GOZ.
Dofinansowanie w wysokości do 100% kosztów
Dofinansowanie będzie można przeznaczyć na zakup usług doradczych obejmujących opracowanie modelu biznesowego funkcjonowania przedsiębiorstwa w oparciu o założenia. Jego elementami będą w szczególności: audyt przedsiębiorstwa i doradztwo wdrożeniowe, mające na celu ustalenie możliwych kierunków transformacji przedsiębiorstwa w nurcie GOZ oraz ustalenie potencjalnych możliwości współpracy z innymi przedsiębiorstwami w wyżej wskazanym nurcie.
Przedsiębiorca może otrzymać dofinansowanie w wysokości do 100% kosztów projektu.
Wnioski można składać w terminie do 3 kwietnia 2025 r. Kwota ryczałtowa wynosi do 92 218 zł. Wprowadzono też przewodnik kwalifikowalności wydatków. Obejmuje on przykłady projektów oraz instrukcje dotyczące rozliczania ryczałtu.
Jak przekazała PARP, celem programu jest wsparcie przedsiębiorców w adaptacji do nowych realiów gospodarczych.
Więcej informacji oraz szczegółowa dokumentacja dotycząca naboru transformacji” jest dostępna na stronie PARP.
Na podstawie media.ro.team
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)