Gdynia rezygnuje z plastiku

Gdynia rezygnuje z plastiku!

Coraz więcej odpadów z tworzyw sztucznych gromadzi się w morzach i oceanach, gdzie stanowią one ok. 70% wszystkich śmieci – podkreśla Urząd Miasta Gdyni (UM).

Jak dodaje gdyński magistrat, ich ilość cały czas rośnie, co w połączeniu z długim czasem rozkładu plastików, stanowi coraz poważniejsze zagrożenie dla przyrody i człowieka, jako ostatniego ogniwa łańcucha pokarmowego.

Zgodnie z duchem „dyrektywy plastikowej” Gdynia rezygnuje z plastiku

Stąd też zapadła decyzja, że gdyński magistrat, miejskie jednostki organizacyjne oraz inne jednostki budżetowe będą korzystać z zamienników plastiku. Są nimi produkty wykonane ze szkła, papieru, drewna i innych materiałów, które po zużyciu pozwalają na poddanie ich recyclingowi lub są biodegradowalne. Zasada unikania przedmiotów z tworzyw sztucznych będzie także dotyczyć również wszelkiego rodzaju spotkań i imprez organizowanych i współorganizowanych przez miasto – podkreśla UM.

Jak wskazuje gdyński ratusz, jedną ze zmian w kierunku prośrodowiskowym jest zastąpienie wody mineralnej w plastikowych butelkach i zgrzewkach na dostarczaną w opakowaniach ze szkła. Magistrat rezygnuje także m.in. z plastikowych kubeczków, sztućców, słomek, mieszadełek, torebek i pojemników na żywność. Zostaną one zastąpione przedmiotami wykonanymi ze szkła, drewna i innych naturalnych materiałów oraz przedmiotami  wielokrotnego użytku.

Według informacji podanej przez UM, Prezydent Gdyni zaapelował również do pracowników o ograniczone zużycie materiałów biurowych, w szczególności papieru do drukarek, tzw. „koszulek” czy plastikowych okładek na dokumenty.

Chcemy prowadzić w urzędzie politykę proekologiczną. Jako jednostka i instytucja publiczna odpowiadamy za tworzenie pozytywnego przykładu i zachęcania mieszkańców do zmian nawyków na korzyść dla środowiska – mówi Jerzy Zając, dyrektor UM.

Przy okazji magistrat przypomina, że zgodnie z przygotowaną przez Unię Europejską tzw. „dyrektywą plastikową”, od 2021 r. na terenie wspólnoty ma obowiązywać zakaz obrotu 10 produktami plastikowymi jednorazowego użytku. Chodzi o produkty, które mają bezpieczne dla środowiska zamienniki. Projekt dyrektywy uzyskał akceptację w Parlamencie Europejskim i jest obecnie na etapie zatwierdzania przez Radę Europejską. Gdynia, nie czekając do 2021 r., już teraz przygotowuje się do koniecznych zmian – zaznacza UM.

Na podstawie www.gdynia.pl

fot. UM Gdynia

reklama

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama

partner merytoryczny