Fundacja ClientEarth

Fundacja ClientEarth złożyła skargę do sądu

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi złożyła skargę do Sądu Administracyjnego w Vaasie.

Celem skargi jest powstrzymanie budowy liczącego 374 km długości odcinka gazociągu Nord Stream 2 w Finlandii.

Fundacja ClientEarth złożyła skargę do sądu w sprawie Nord Stream 2

Jak zauważa ClientEarth, Regionalna Agencja Administracyjna Południowej Finlandii wydała zgodę na inwestycję na fińskich wodach terytorialnych w połowie kwietnia. Zdaniem Fundacji zgoda została wydana bezpodstawnie. Analiza dokumentacji inwestora przygotowana we współpracy z polskimi oceanografami i biologami wskazuje bowiem, że oddziaływanie projektu na środowisko, w tym na Bałtyk, jest nadal źle zbadane.

Dane przedstawione przez inwestora, a następnie zaakceptowane przez fińską administrację są w części nieaktualne, w części niepełne, a momentami również błędne merytorycznie. W takiej sytuacji przyznanie pozwolenia na budowę jest niedopuszczalne – mówi dr Marcin Stoczkiewicz, prezes Fundacji.

Zaproponowane metody minimalizacji wpływu inwestycji na ssaki i ptaki morskie są niewystarczające, a w niektórych sytuacjach również i niewłaściwie dobrane. Dla przykładu wbrew dokumentacji przygotowanej przez inwestora morświn występuje na całym obszarze Bałtyku, w tym na wodach fińskich, a narażenie na śmierć każdego osobnika tego gatunku jest bardzo istotne i może mieć wpływ na całą jego populację – dodaje Wojciech Górski, oceanograf i członek Grupy ds. Przyłowu Gatunków Chronionych Międzynarodowej Rady Badań Morza.

Oprócz zastrzeżeń środowiskowych, ClientEarth uważa, że budowa inwestycji zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Unii Europejskiej, jeszcze bardziej i na dłużej uzależniając Unię od dostaw surowców energetycznych z zewnątrz, od państw niedemokratycznych.

Polska energetyka musi zacząć odchodzić od węgla. To się nie stanie, jeśli wciąż jedyną alternatywą dla węgla będzie rosyjski gaz. Nord Stream 2 znacznie opóźni i utrudni transformację energetyczną w Polsce – dodaje Stoczkiewicz.

Wcześniej Fundacja zgłosiła uwagi w konsultacjach społecznych w Finlandii, Polsce, Niemczech i Szwecji.

Na podstawie informacji nadesłanej przez ClientEarth

fot. sozosfera.pl

 

partner medialny