Dobiega końca proces realizacji technologii free cooling na wszystkich liniach produkcyjnych – informację przekazała spółka Volkswagen Poznań. Technologia free cooling (swobodnego chłodzenia) wykorzystuje niskie temperatury powietrza na zewnątrz do wspomagania schłodzenia wody, która następnie może być użyta do chłodzenia maszyn i urządzeń produkcyjnych.
Technologia free cooling – szansa na redukcję zużycia energii
Jako źródło „darmowego chłodu”, pozwalającego na chłodzenie maszyn i urządzeń w Odlewni Volkswagen Poznań, wykorzystywane jest powietrze atmosferyczne w temperaturze poniżej 14°C. Pozwoliło to zastąpić agregaty chłodnicze generujące wysokie zużycie energii przez cały rok. W sprzyjających warunkach atmosferycznych, powietrze zewnętrzne przepływa przez wymiennik free coolingu przy wyłączonym układzie sprężarkowym agregatu. W ten sposób oszczędzana jest energia – 200 MWh rocznie. Jak podaje volkswagen Poznań, tyle energii zużywa ok. 65 gospodarstw domowych. Volkswagen Poznań podkreśla, że dzięki konsekwentnej polityce prośrodowiskowej, zużycie energii zredukowano o prawie 25% w porównaniu do 2010 r. , – podkreśla. – Inwestujemy w technologie, które nie tylko ograniczają zużycie wody, energii czy emisję dwutlenku węgla. Dbamy o to, by wdrażane technologie eliminowały również marnotrawstwo energii i wykorzystywały potencjały energetyczne już u źródła. Świetnym tego przykładem jest wykorzystywanie do celów ogrzewania wielu budynków na poznańskiej Wildzie ciepła odpadowego pochodzącego z naszej wytapialni czy wytwarzanego w trakcie pracy sprężarek. W przypadku free coolingu korzystamy ze sprzyjających warunków atmosferycznych i zimowej aury, by schłodzić nasze urządzenia. Temperatura powietrza poniżej 14 stopni pozwala wyłączyć sprężarki w agregatach chłodniczych i wykorzystać potencjał płynący z natury – powiedział Robert Wielgoss, dyrektor Odlewni Volkswagen Poznań.
Korzyści dla biznesu i środowiska
Technologia free cooling była stopniowo wdrażana w odlewni od 2017 r. Począwszy od obszarów produkcyjnych hali nr 2 i odlewni ciśnieniowej, po linie obróbki. Rozwiązanie jest wprowadzane również na hali odlewani głowic. Do połowy 2024 r. ma zostać zastąpiona większość tradycyjnych agregatów. – Odlewnia VWP jest doskonałym przykładem korzyści jakie przemysł 4.0 może przynosić środowisku, miastu oraz jego mieszkańcom. Przyglądamy się wielu innowacyjnym procesom, obserwujemy dostępne rozwiązania technologiczne, ponieważ chcemy z korzyścią dla środowiska integrować je z procesem wytwarzania komponentów czy produkcją samochodów. Jesteśmy dumni z tego, jak wiele ekologicznych rozwiązań udało nam się wdrożyć w ostatnich latach. Kontynuujemy działania na rzecz całkowitej neutralności klimatycznej, m.in. poprzez inwestycje i rozbudowę własnej infrastruktury OZE w zakładach Volkswagen Poznań – podkreśliła Stefanie Hegels, prezes Zarządu Volkswagen Poznań.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. Rafał Pijanski