nagrodzone za innowacyjność

Firmy nagrodzone za innowacyjność

Spółki Solar Networks, Fabryka Maszyn Spożywczych SPOMASZ Pleszew, Zylia oraz firma HHO-POWER inż. Damian Michalak zostały laureatami w Konkursie o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski” edycja 2018. Taką informację przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego (UMWW).

Wczoraj podczas konferencji prasowej Marek Woźniak, marszałek województwa ogłosił laureatów konkursu, organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, promującego regionalne przedsiębiorstwa stosujące innowacyjne rozwiązania.

Cztery firmy pomyślnie przeszły procedury i zostały najwyżej ocenione przez Kapitułę Konkursu. Prezentują ten wymiar gospodarki Wielkopolski, na którym nam szczególnie zależy i – co nas bardzo cieszy – z powodzeniem funkcjonują na rynkach światowych. Ciągle jednak mamy niedosyt innowacyjnych rozwiązań. Dlatego zależy nam, aby grono innowatorów powiększać, między innymi poprzez organizację Konkursu „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”. Chcemy ich promować i wspierać w rozwoju – powiedział marszałek Woźniak.

Ocenę Kapituły Konkursu, w skład której wchodzą przedstawiciele Wielkopolskiej Rady Trzydziestu, przedstawił na spotkaniu Jacek Bogusławski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego odpowiedzialny za sferę gospodarki. – W tegorocznej edycji wpłynęło 27 wniosków, w tym 26 wniosków w kategorii: „Inteligentne Specjalizacje dla Wielkopolski” oraz jeden wniosek w nowej kategorii: „H₂ Wielkopolska”. Cztery zwycięskie firmy zaprezentowały innowacyjne rozwiązania, znaczące dla konkurencyjności gospodarki. Cieszymy się, że Laureaci naszego Konkursu szczycą się tym laurem i wykorzystują go w swojej promocji – podkreślił Jacek Bogusławski.

Firmy nagrodzone za innowacyjność w konkursie „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”

Laureatów podczas spotkania reprezentowali: Radosław Rogalka, prezes Zarządu Solar Networks, Tadeusz Rak, prezes SPOMASZ Pleszew Fabryka Maszyn Spożywczych, Piotr Szczechowiak, współzałożyciel spółki Zylia oraz Damian Michalak twórca HHO-POWER.

Konkurs o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „ i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski” organizowany jest od 2007 r. Tegoroczna edycja wzbogacona została o nowe kategorie, oparte na inteligentnych specjalizacjach dla Wielkopolski oraz wykorzystaniu najnowszych technologii, wpisujących się w globalne trendy. Celem Konkursu jest promocja regionalnych przedsiębiorstw stosujących innowacyjne rozwiązania w ramach sześciu inteligentnych specjalizacji dla Wielkopolski – oraz w ramach działań opartych na zastosowaniu wodoru – podaje UMWW. Nagroda ma stanowić wyróżnienie dla przedsiębiorstw w województwie, które stworzyły nowatorskie rozwiązania i wdrożyły je w praktyce.

Regulamin Konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „ i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski” edycja 2018, przyjęty Uchwałą nr 5956/2018 Zarządu Województwa Wielkopolskiego z dnia 5 października 2018r., doprecyzował kwestie dwóch nowych kategorii Konkursu: Inteligentne Specjalizacje dla Wielkopolski (trzy równorzędne nagrody) oraz H₂ Wielkopolska (jedna nagroda). Do każdej kategorii przypisane zostały odrębne kryteria oceny wniosków.

Laureat otrzymuje nagrodę finansową w wysokości 30 tys. zł. Samorząd Województwa zapewnia także promocję firmy – Laureata – w ramach międzynarodowych wystaw Marki Wielkopolski przez kolejny pełny rok.

Dwa z nagrodzonych rozwiązań mają związek z ochroną środowiska, w tym ograniczaniem emisji bądź wykorzystaniem energii słońca. Są to Mobile Solar Container firmy Solar Networks i instalacja wodorowa do silników spalinowych diesla firmy HHO-POWER inż. Damian Michalak.

Mobile Solar Container

Mobile Solar Container (MSC) to – jak podaje UMWW – nowatorskie rozwiązanie wykorzystujące promieniowanie słoneczne do produkcji energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych. Dzięki swej mobilnej i kompaktowej formie MSC może być w bardzo krótkim czasie dostarczony i uruchomiony w miejscu występowania problemu jakim jest brak dostępu do energii elektrycznej. Mobile Solar Container jest bezobsługowym i w pełni autonomicznym urządzeniem nie wymagającym uzupełniania paliwa, kontroli i wymiany płynów eksploatacyjnych. Dzięki zastosowaniu baterii akumulatorów, dowolna część wyprodukowanej energii może być magazynowana i konsumowana np. w godzinach nocnych lub w sytuacjach kryzysowych.

Instalacja wodorowa do silników spalinowych diesla

Instalacja wodorowa HHO-POWER, wykorzystując nadwyżki prądu z alternatora produkuje w procesie elektrolizy z wody gaz, wodór i tlen, który po przefiltrowaniu jest dostarczany bez magazynowania do układu dolotowego silników spalinowych, a następnie po wymieszaniu z powietrzem trafia do komory spalania, co skutecznie przyspiesza proces spalania paliwa konwencjonalnego dostarczanego przez pompę i wtryskiwacze. Więcej energii z tego samego paliwa daje w efekcie większy moment obrotowy i mniejsze zużycie paliw do 30% pod obciążeniem. Zastosowanie instalacji wodorowej HHO-POWER to również ochrona środowiska ponieważ analiza spalin wykazuje spadek ilości tlenku węgla do zera, a zawartość sadzy w spalinach mniejszą o ponad 50% w przypadku silników Diesla. Jak wskazuje UMWW, ze względu na wysokie ceny paliwa oraz bardzo skuteczną pracę, instalacje HHO-POWER są najbardziej opłacalne i rekomendowane do silników diesla, które pracują pod obciążeniem zwłaszcza w rolnictwie, budownictwie, transporcie oraz przemyśle leśnym.

Dwa pozostałe nagrodzone produkty

Pozostałe dwa nagrodzone produkty, to Uniwersalny aparat próżniowy z funkcją odzysku aromatu firmy SPOMASZ Pleszew i Przenośne Studio Nagrań firmy Zylia.

Uniwersalny aparat próżniowy z funkcją odzysku aromatu to innowacyjne rozwiązanie w zakresie gotowania i zagęszczania produktów spożywczych. System zawracania skroplin, zarządzanie wodą chłodzącą oraz możliwość wykorzystania wody pochłodniczej pozwala obniżyć koszty eksploatacji oraz czyni urządzenie przyjaznym dla środowiska. Z kolei ZYLIA jest pierwszym na świecie Przenośnym Studiem Nagrań, które pozwala nagrywać całe sceny dźwiękowe za pomocą tylko jednego mikrofonu, a następnie umożliwia oddzielenie poszczególnych źródeł dźwięku (instrumentów, odgłosów) od nagrania.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UMWW

fot. UMWW, Marek Woźniak i Jacek Bogusławski z Laureatami.

partner merytoryczny

 

partner medialny