Przy użyciu farb oczyszczających

Powstał mural wykonany przy użyciu farb oczyszczających powietrze

Ponad 700 metrów kwadratowych – taką powierzchnię ma mural znajdujący się na elewacji wrocławskiego biurowca należącego do kompleksu Centrum Południe. Malunek, zaprojektowany przez Zuzannę Wollny, stworzono przy użyciu farb oczyszczających powietrze z zanieczyszczeń. To największa tego typu realizacja w stolicy Dolnego Śląska – podkreśliła firma Skanska.

Mural wykonany przy użyciu farb oczyszczających powietrze zwraca uwagę na bioróżnorodność

Projekt muralu wykonanego przy użyciu farb oczyszczających powietrze przygotowała lokalna artystka, Zuzanna Wollny. Jest on wysoki na niemal 22 m, a jego szerokość to prawie 33 m. Malunek zwraca uwagę na bioróżnorodność Wrocławia – zieleń oraz zwierzęta żyjące w mieście. Przy realizacji malunku Skanska współpracowała z pracownią Kolektyf.

– Ten projekt jest o marzeniu: żeby nasze miasta wspierały bioróżnorodność, żeby auta nie rozjeżdżały jeży, dziki nie musiały buszować w śmietniku, a ptaki nie traciły siedlisk i nie rozbijały się o szyby, rzeka nie była zatruta, a architektura wpisywała się w krajobraz. To wszystko wyzwania, na które musimy odpowiedzieć natychmiast, dla własnego dobra. Czas zmierzyć się z faktem, że ludzie nie są odrębnym, samowystarczalnym gatunkiem, ale częścią większej całości. Zespół malarzy oraz Kolektyf jak zawsze wykonali świetną pracę przenosząc projekt z papieru w rzeczywistość. Każdy detal odwzorowany jest z uwagą i wiernością. Muszę przyznać, że to niesamowite uczucie patrzeć jak coś, co wyszło spod mojej ręki, nabiera realnego kształtu w takim gigantycznym formacie. Mam nadzieję, że okoliczni mieszkańcy potraktują go jak integralną część swojego osiedla, dodatek, który ożywia, a nie zakłóca przestrzeń – mówi Zuzanna Wollny.

Farba fotokatalityczna przyjazna środowisku

Farby fotokatalityczne, z których powstał mural, to materiał, w którym dochodzi do tzw. reakcji fotokatalitycznej. Dzięki promieniom słonecznym oraz obecności tlenu i wilgoci, zanieczyszczenia, przekształcane są w nieszkodliwe produkty, takie jak dwutlenek węgla i woda. Chodzi o takie zanieczyszczenia znajdujące się w miejskim powietrzu, jak spaliny samochodowe, dwutlenek siarki czy opary rozpuszczalników. Na podobnej zasadzie działa tzw. antysmogowy chodnik, który również znajduje się obok Centrum Południe.

Jak wskazano w informacji prasowej, tego typu farby są też nieocenionymi sojusznikami w walce z drobnoustrojami – bakteriami, wirusami i grzybami. W przeciwieństwie do silnych środków biobójczych, które same w sobie bywają szkodliwe, farba ta nie zostawia na powierzchni martwych komórek bakteryjnych, z których jeszcze przez jakiś czas uwalniają się toksyny. Za to natychmiast rozkłada zarówno same bakterie, jak wytwarzane przez nie toksyczne substancje.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Skanska

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny