Fabryka Izery

Fabryka Izery z pozwoleniem na budowę

Prezydent Jaworzna wydał pozwolenie na budowę zakładu produkcyjnego samochodów elektrycznych marki Izera. To oznacza, że nie ma już żadnych przeszkód formalnych, aby spółka ElectroMobility Poland rozpoczęła proces inwestycyjny – podał Urząd Miejski w Jaworznie (UM). Fabryka Izery ma powstać na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego (JOG).

Pierwszy polski samochód elektryczny ma powstać w Jaworznie

Miasto Jaworzno podjęło decyzję o wydaniu pozwolenia na budowę zakładu produkcyjnego Izery. Ma to być pierwszy polski samochód elektryczny. To decyzja, która otwiera kolejny rozdział w rozwoju regionu i stwarza perspektywy utworzenia na terenie JOG-u nowych miejsc pracy – podkreślił UM.

Dzięki inwestycji zostanie także zagospodarowany teren poprzemysłowy i pogórniczy. Tereny te będą wykorzystane na cele, które przysłużą się rozwojowi branży motoryzacyjnej. Dziś sektor ten odpowiada za blisko 10% PKB Polski, ale w najbliższym okresie czeka go długofalowa transformacja w kierunku elektromobilności. Jaworzno dzięki nowej fabryce ma szansę stać się jednym z największych w Europie centrów produkcji aut elektrycznych – dodał magistrat.

– Jestem niezmiernie zadowolony z faktu, że proces wydania pozwolenia na budowę fabryki przebiegł sprawnie i zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Ta inwestycja ma strategiczne znaczenie dla rozwoju miasta i regionu, a także jest wyrazem naszego zaangażowania w przywrócenie Polski na mapę znaczących graczy w branży motoryzacyjnej – powiedział Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Fabryka Izery – pierwszym zakładem na terenie JOG-u

Fabryka Izery firmy ElectroMobility Poland będzie pierwszą inwestycją powstałą na terenie JOG-u. Zakład zostanie wybudowany w dwóch etapach, z maksymalną roczną zdolnością produkcyjną 300 tys. samochodów. Pozwolenie zostało wydane dla etapu pierwszego, którego powierzchnia zabudowy wyniesie 169 tys. m2. Fabryka będzie zakładem wysoko zautomatyzowanym, co pozwoli na efektywną i innowacyjną produkcję samochodów elektrycznych. Do końca 2026 r. zatrudnienie w fabryce może znaleźć nawet 2000 osób – podał UM.

Wydanie pozwolenia na budowę zostało poprzedzone uzyskaniem przez spółkę ElectroMobility Poland decyzji Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia. Decyzja ta została wydana 30 stycznia 2024 r. Wydanie pozwolenia na budowę kończy wieloletni okres starań miasta o to, by inwestycja ta została zrealizowana w regionie.

Jaworzno, będąc miastem o bogatej historii przemysłowej, z niecierpliwością oczekuje na rozpoczęcie budowy fabryki – zaznaczył UM. – Ta inwestycja będzie istotnym przykładem efektywnego wykorzystania szans, jakie daje Jaworznicki Obszar Gospodarczy. Jestem przekonany, że otwartość lokalnego samorządu i efektywna współpraca z inwestorami będzie doskonałą zachętą do kolejnych przedsięwzięć gospodarczych w naszym regionie – dodał prezydent Jaworzna.

Na podstawie www.jaworzno.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny