zmiany klimatu

Elektrownia i problemy z klimatem

Największy niszczyciel klimatu w całej Europie znajduje się w Polsce – wskazuje Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Chodzi o elektrownię Bełchatów, która wg Fundacji emituje do atmosfery więcej CO2, niż całe polskie rolnictwo.

Fundacja ClientEarth, w związku z rozpoczynającą się w Katowicach konwencją klimatyczną COP24, stwierdza, że bez zajęcia się problemem Bełchatowa nie można mówić o przeciwdziałaniu zmianom klimatu w naszym kraju.

W elektrowni Bełchatów spalana jest tona węgla na sekundę. Ta instalacja emituje do atmosfery najwięcej CO2 spośród wszystkich elektrowni w całej Europie. Na świecie w tym niechlubnym rankingu wyprzedza ją tylko jedna elektrownia – Taichung na Tajwanie, która już ma w planach zmniejszenie emisji o 25%.

Elektrownia i problemy z klimatem, ClientEarth uruchamia kampanię społeczną

Jak wyliczyli eksperci ClientEarth, Bełchatów emituje więcej CO2 rocznie, niż są w stanie pochłonąć polskie lasy. Emisje tej jednej elektrowni równają się temu, co emituje do atmosfery 12% wszystkich wulkanów na całym świecie.

Albo zaczniemy działać w sprawie Bełchatowa, albo zapomnijmy o zatrzymaniu destrukcyjnych zmian klimatu. Ta elektrownia to bez wątpienia największe wyzwanie, jakie stoi teraz przed Polską, jeśli myślimy na poważnie o zatrzymaniu anomalii klimatycznych – mówi Ilona Jędrasik z Fundacji ClientEarth.

Destrukcyjny wpływ na klimat jednej polskiej elektrowni można zestawić także z często przywoływanym transportem drogowym. Rocznie elektrownia Bełchatów emituje tyle samo CO2, co aż 6,5 mln samochodów (to 2/3 całej emisji z transportu). Jeśli natomiast porównać elektrownię Bełchatów do emisji z przemysłowej produkcji wołowiny, okazuje się, że polski „niszczyciel klimatu” emituje ilość CO2 równą wyprodukowaniu mięsa z 3 mln krów.

Następstwa zmian klimatu – coraz częstsze susze i powodzie, zmiany w występowaniu roślin, zwierząt i drobnoustrojów – obserwujemy już dziś. Wyniki pomiarów jednoznacznie wskazują, że przyczyną tego zjawiska są emitowane przez ludzkość gazy cieplarniane. Jak wykazano w ostatnim specjalnym raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu ONZ, do zatrzymania globalnego ocieplenia niezbędne jest szybkie ograniczenie emisji przez wszystkie kraje świata o połowę do 2030 roku. Nie ma już czasu na oglądanie się na innych – podkreśla dr Aleksandra Kardaś z portalu „Nauka o klimacie”.

Fundacja ClientEarth uruchomiła kampanię społeczną, której celem jest ograniczenie emisji z Bełchatowa. Na stronie kampanii www.ico2dalej.pl swoje podpisy pod petycją do właścicieli elektrowni złożyło już ponad 1000 osób. Kampanię poparły także znane postacie polskiej kultury, m.in. Roma Gąsiorowska, Arkadiusz Jakubik, Magda Umer, Katarzyna Bonda, Krzysztof Materna.

Na podstawie informacji nadesłanej przez ClientEarth

fot. sozosfera.pl

 

reklama

partner medialny