Ekotech on-line

Ekotech on-line. Wirtualne spotkanie dla branży odpadowej podsumowane

Na organizację tradycyjnych wydarzeń targowych musimy jeszcze poczekać. Jednak załoga Targów Kielce, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wystawców i zwiedzających targi Ekotech, postanowiła zorganizować wirtualne spotkanie: Ekotech on-line. Chociaż wciąż brakuje nam bezpośrednich kontaktów, to choć przez chwilę mogliśmy poczuć się, jak na targach – podkreśla organizator targów Ekotech – Targi Kielce.

Składowanie i odzysk odpadów – merytorycznie na Ekotech on-line

Targi Ekotech tradycyjnie odbywały się pod koniec lutego w kieleckim ośrodku wystawienniczym. Wydarzenie dedykowane branży ochrony środowiska i gospodarowania odpadami, co roku przyciąga zwiedzających z całej Polski – przypomina organizator imprezy. Niestety, z powodu pandemii tradycyjne wydanie targów musiało zostać odwołane. Jednak organizatorzy nie dali za wygraną i postawili na wirtualną odsłonę wydarzenia.

Konferencje i seminaria przez lata stały się mocną stroną targów Ochrony Środowiska i Gospodarowania Odpadami, przyciągając na Ekotech licznych zwiedzających – podkreślają Targi Kielce. W ramach wirtualnej odsłony również postawiono na spotkania. Organizatorzy zaproponowali dwa panele, podczas których podniesiono m.in. tematy transportu odpadów, składowania odpadów komunalnych, a także ich odzysku.

Normy dla altan odpadowych tematem pierwszej konferencji na Ekotech on-line

Wydarzenie rozpoczęła konferencja zorganizowana we współpracy z firmą Eneris Surowce, która dotyczyła norm dla altan odpadowych. – Musimy sobie zdawać sprawę, że z jednej strony altany mówią o tym, co jest w prawie odpadowym, mówią o tym, że musimy mieć pięć pojemników itd., z drugiej strony mamy Prawo budowlane, które daje bardzo ogólne wytyczne, na temat tego, jak budować altanę, a bardziej jaka ma być odległość od okien i ciągów komunikacyjnych – podkreśliła Magdalena Sułek-Domańska, dyrektor ds. komunikacji Eneris Surowce, która wprowadziła uczestników w tematykę spotkania. – Zaczynamy mówić głośno o tym, że altany mogą być higieniczne, mogą dobrze komponować się w przestrzeni miejskiej – dodała.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele miast, w których nowoczesne rozwiązania gromadzenia odpadów i budowy altan funkcjonują od dawna. W Strzegomiu oraz Katowicach urzędnicy miejscy zajęli się gospodarowaniem odpadami, organizując odpowiednią przestrzeń na odpady komunalne. Ważny głos w dyskusji zabrał także Wojciech Gwizdak z Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, który podkreślił znaczenie projektowania altan m.in. pod kątem transportu odpadów i możliwości ich odbioru przez specjalistyczne samochody – wskazują Targi Kielce.

Energia i odzysk odpadów

Gospodarka o obiegu zamkniętym i recykling odpadów to ważne tematy, które nie umknęły organizatorom tragów Ekotech on-line. Konferencja pt. „Zamykamy obieg surowców – energia z odpadów” przyciągnęła przedstawicieli klastrów, uczelni wyższych oraz ekspertów prawa.

Moderatorem konferencji była Katarzyna Błachowicz z Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu, Akademia Recyklingu, która podkreśliła rolę zamykania obiegu odpadów. – Widzimy duży potencjał w możliwościach zagospodarowania odpadów, bioodpadów – mówiła na początku spotkania prowadząca wydarzenie.

Podczas wydarzenia więcej o pozyskiwaniu energii z bioodpadów – biogazowni opowiedział dr Jakub Pulka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. O biogospodarce cyrkularnej w kontekście kaskadowego wykorzystania biosurowców odpadowych, mówiła dr hab. inż. Danuta Ciechańska, wiceprezes Zarządu ze Stowarzyszenia Klaster Biogospodarki. Ważnym aspektem w procesie pozyskiwania energii z odpadów są również nowe modele cyrkularne, o których szerzej podczas Ekotech on-line opowiedziała dr Magdalena Muradin z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Konferencję zakończyła mec. Katarzyna Wolny-Tomczyk z ECO LEGAL Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych, która przedstawiła potencjał RDF-u i jego niewykorzystanie w Polsce.

Nowości i nagrody podczas Ekotech on-line

Podczas wirtualnych targów Ekotech nie zabrakło także prezentacji produktów, inwestycji ekologicznych i komunalnych, a także wyróżnień dla innowacyjnych rozwiązań – zaznacza organizator wydarzenia.

Tegoroczną nagrodę Ekonowator otrzymały trzy firmy. Komisja konkursowa złożona z ekspertów wyróżniła m.in. firmę T-Master za system indywidualnej segregacji odpadów, firmę HSM za belownicę pionową HSM V-Press 860E oraz firmę Bergmann Polska za Roll-Packet RP7700-E (wersja z napędem elektrycznym).

Na wyróżnienie komisji zasłużył także Program Altankowy firmy Energis Surowce. Komisja podkreśliła innowacyjność programu, który wnosi wiele dobrego dla organizacji selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w zabudowie mieszkaniowej – zaznaczyły Targi Kielce.

Organizator wydarzenia już teraz zaprasza na kolejne targi Ekotech, które zaplanowane zostały na luty 2022 r., tym razem w formule tradycyjnej.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Targi Kielce

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny