ekoremont

Zielona metamorfoza „Poligrafika” – szkoła przejdzie ekoremont

Dzięki dofinansowaniu pozyskanemu przez miasto Zespół Szkół Poligraficznych w Łodzi przejdzie kompleksowy ekoremont. Jak zaznaczył Urząd Miasta Łodzi (UM), dofinansowanie pochodzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi (WFOŚiGW). Łączna wartość inwestycji to ponad 4 mln zł, z czego wkład miasta wynosi ponad 2,7 mln zł. „Poligrafik” jest już ósmą placówką edukacyjną w Łodzi objętą programem proekologicznych modernizacji – zaznaczył magistrat.

Jaki zakres prac obejmuje ekoremont „Poligrafika”?

Zakres prac obejmie m.in. wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, modernizację instalacji centralnego ogrzewania. Przewidziano także montaż instalacji fotowoltaicznej, docieplenie ścian oraz wykonanie izolacji przeciwwilgociowej. To kolejny ważny etap zmian w szkole – niedawno zakończyła się tam również wymiana oświetlenia wewnętrznego na energooszczędne.

– Mamy już doświadczenie, więc z logistyką sobie poradzimy, zwłaszcza że część prac – z konieczności – będzie prowadzona w trakcie roku szkolnego. Połączymy prowadzenie zajęć z realizacją remontu – powiedziała Irena Maszke, dyrektor Zespołu Szkół Poligraficznych w Łodzi.

Ekoremont to – jak tłumaczy magistrat – nie tylko inwestycja w estetykę budynków, ale przede wszystkim w nowoczesność, oszczędność i komfort. Dzięki termomodernizacji szkoły zużywają mniej energii, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie i oświetlenie. Poprawiają się także warunki nauki uczniów i pracy nauczycieli.

Pod koniec 2025 r. miasto pozyskało również dofinansowanie z WFOŚiGW na remont kolejnych siedmiu szkół i przedszkoli. W przypadku czterech placówek trwa podpisywanie umów z wykonawcami, natomiast dla trzech kolejnych trwa analiza ofert złożonych w przetargach. Rozpoczęcie prac planowane jest na wakacje, a wszystkie inwestycje mają zostać zakończone do 30 czerwca 2027 r.

Konsekwentna modernizacja placówek oświatowych

Magistrat podkreślił przy okazji, że Łódź od lat konsekwentnie inwestuje w modernizację placówek edukacyjnych. W latach 2017–2020 miasto realizowało projekt „Racjonalizacja zużycia energii – termomodernizacja obiektów edukacyjnych w Łodzi”. Był on współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Wartość projektu wyniosła 93 mln zł, z czego 52 mln zł pochodziły z funduszy europejskich. Dzięki temu termomodernizację przeszło 70 budynków w 66 szkołach i przedszkolach, m.in. XXVI Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystyczno-Hotelarskich oraz Zespół Szkół Politechnicznych.

Ekoremont przejdą następujące placówki: Przedszkole Miejskie nr 66, Przedszkole Miejskiej nr 235, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 30, Szkoła Podstawowa nr 54, Szkoła Podstawowa nr 116, XVII Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Poligraficznych.

Na podstawie nadesłanej informacji

graf. Sozosfera/Canva AI (obrazek ilustracyjny)

Partner portalu

 

Artykuły i aktualności

Partner portalu

 

partner merytoryczny