Dwa hybrydowe autobusy

Dwa hybrydowe autobusy dla Białegostoku

Dwa hybrydowe autobusy komunikacji miejskiej pojawią się na ulicach Białegostoku w pierwszej połowie przyszłego roku – poinformował Urząd Miejski w Białymstoku (UM). Będzie to efekt podpisanej umowy na dostawę tych pojazdów.

Jednak UM podkreśla, że nowych autobusów w Białymstoku będzie więcej, a to za sprawą pozyskanych dotacji unijnych.

Dwa hybrydowe autobusy umowa miasta z Volvo Bus Corporation

Dostawą dwóch nowych autobusów zajmie się szwedzka firma Volvo Bus Corporation. Będą to jednoczłonowe autobusy niskopodłogowe. Są one wyposażone w silnik elektryczny i silnik diesla o małej pojemności oraz baterie, które ładowane są podczas hamowania, a także z nadwyżki mocy silnika spalinowego. Jak zaznacza magistrat autobusy te nie wymagają dodatkowej infrastruktury do ładowania. Pojazdy te mogą jechać wyłącznie na silniku elektrycznym, na dystansie co najmniej kilkuset metrów, np. podczas ruszania z przystanków czy świateł. Takie rozwiązanie sprawia, że zużywają od 30 do 40% mniej paliwa i emitują od 40 do 50% mniej spalin w porównaniu z takimi samymi pojazdami, napędzanymi wyłącznie silnikiem diesla. Nowe autobusy mają być dostarczone do Białegostoku do 10 marca 2020 r. Ta inwestycja będzie kosztowała prawie 3,7 mln zł i zostanie zrealizowana w ramach projektu pn. „Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego i rowerowego w BOF”.

Nasz cel to wygodna i nowoczesna komunikacja miejska, która jednocześnie nie zanieczyszcza środowiska. Czyste powietrze to odpowiednia jakość życia mieszkańców, a zakup nowoczesnych niskoemisyjnych autobusów jest właśnie inwestycją w czystsze powietrze. Nowe autobusy to kolejny etap prowadzonych od kilku lat przez Miasto Białystok inwestycji, tworzących sprawny system komunikacji miejskiej – powiedział Zbigniew Nikitorowicz, zastępca prezydenta Białegostoku.

Będzie więcej autobusów niskoemisyjnych

Jednocześnie UM zaznacza, że to nie koniec zakupów transportowych. Jeszcze bowiem tej jesieni do miasta mają dotrzeć 22 nowe autobusy – 14 pojazdów przegubowych 18-metrowych i osiem 12-metrowych. Firma Solaris Bus & Coach dostarczy autobusy niskoemisyjne i niskopodłogowe o silnikach spełniających normy emisji spalin Euro VI. Inwestycja pochłonie ponad 34,2 mln i jest realizowana w ramach projektu pn. „Rozwój infrastruktury transportu miejskiego w Białymstoku” z unijnego programu Polska Wschodnia na lata 2014-2020.

Białostocki magistrat dodaje, że przygotował w sumie cztery projekty dotyczące transportu miejskiego. Dzięki temu na ulice Białegostoku do 2021 r. wyjadą w sumie co najmniej 72 nowe autobusy. Przybliżony łączny koszt to ok. 110 mln zł netto. Tabor będzie współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Polska Wschodnia oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Na podstawie www.bialystok.pl

fot. UM w Białymstoku

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny

reklama