Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) wybrała województwo pomorskie i Gdańsk jako partnerów współpracy przeciwko zmianom klimatycznym – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego (UMWP). Chodzi m.in. o osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r., a specjalny dokument, jakim jest Deklaracja solidarności klimatycznej, w środę, 4 listopada br., podpisali Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Kamil Wyszkowski, prezes rady Global Compact Network Poland (ONZ).
Wspólne działania Pomorza i Gdańska, czyli Deklaracja solidarności klimatycznej
Jak zaznacza UMWP, deklaracja o współpracy rozpoczyna konkretne działania na rzecz ochrony środowiska. – Wspieramy Europejski Zielony Ład, który jest strategiczną linią rozwoju Unii Europejskiej i tym samym Polski. Chcemy, by Pomorze po raz kolejny stało się inspiratorem działań dla całego kraju. Korzystając z aktywności wielu partnerów we wdrażaniu ekologicznych zmian, chcemy być współodpowiedzialni za środowisko na każdym etapie życia: od edukacji po działania inwestycyjne realizowane przez samorządy i podmioty prywatne. Zapraszamy do naszej inicjatywy wszystkich, którym na sercu leży dobro planety – powiedział podczas konferencji prasowej marszałek Struk.
Deklaracja solidarności klimatycznej i start Pomorskiego Forum Solidarności Klimatycznej
Podpisanie dokumentu oficjalnie zainaugurowało działalność Pomorskiego Forum Solidarności Klimatycznej im. Pawła Adamowicza. Jego powstanie było pomysłem zmarłego w 2019 r. prezydenta Gdańska – dodaje UMWP. – Dzisiejsze wydarzenie ma charakter emocjonalny. Rozmawialiśmy o tym z Pawłem Adamowiczem podczas szczytu klimatycznego w Katowicach dwa lata temu przy zielonej herbacie. Inauguracja forum to spełnienie marzenia pana Pawła, by właśnie na Pomorzu zbudować przestrzeń do debaty w kontekście solidarności klimatycznej. Chodzi o to, by tę ideę wdrażać przez biznes, naukę, organizacje pozarządowe i samorządy. Nie wyobrażam sobie lepszego miejsca do realizacji tego zadania niż Pomorze. To tutaj właśnie produkowane są m.in. komponenty do morskich farm wiatrowych, pracuje się nad technologią wodorowego transportu morskiego, a w sopockim oddziale Państwowej Akademii Nauk w sposób zaawansowany bada się zmiany klimatu – podkreślił prezes Wyszkowski.
O kontynowaniu pomysłów nieżyjącego prezydenta wspomniała podczas konferencji prasowej także Aleksandra Dulkiewicz. – Traktujemy wizję Pawła Adamowicza jako dziedzictwo i zadanie do wypełnienia. Solidarność w Gdańsku rozumiemy nie jako wartość zamkniętą w gablotach, ale jako wartość ważną i żywą. Solidarność klimatyczna z kolejnymi pokoleniami to nasze zadanie – powiedziała.
Deklaracja solidarności klimatycznej – odpowiedź na klimatyczne wyzwania
W działalność forum włączyły się także takie organizacje, jak: Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, Międzynarodowe Targi Gdańskie, Agencja Rozwoju Pomorza, Fundacja Gdańska, Pracodawcy Pomorza, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, a także Loża Gdańska Business Centre Club i Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową – dodaje UMWP.
Marszałek Mieczysław Struk, prezydent Aleksandra Dulkiewicz i Kamil Wyszkowski z UN Global Compact nie mają wątpliwości, że w przeciwdziałanie zmianom klimatycznym powinni zaangażować się partnerzy z sektora samorządowego, publicznego i prywatnego, a także pozarządowego. Wszyscy oni stoją przed ogromnym wzywaniem – zaznacza UMWP. – Nasilające się zmiany klimatu są jednym z największych zagrożeń środowiskowych, społecznych i ekonomicznych na świecie. Obserwuje się ekstremalne zdarzenia pogodowe, ubożenie zasobów naturalnych, zmniejszenie dostępu do wody pitnej. Podnosi się poziom wód w morzach i ocenach. Rosną szkody i zagrożenia z tym związane na obszarach zurbanizowanych oraz występują znaczące straty w rolnictwie i na obszarach wiejskich – wymieniał Struk.
Działania, jakie wskazuje Deklaracja solidarności klimatycznej
W deklaracji zwartych zostało kilkanaście konkretnych działań, jakie już są bądź zostaną podjęte w najbliższym czasie, by osiągnąć neutralność klimatyczną. Wszystkie skupiają się na budowaniu gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń. Wśród zapowiedzianych działań są m.in. zielone zamówienia publiczne, wprowadzenie zasady „zanieczyszczający środowisko płaci”, zdecydowane działania przeciwko przestępstwom klimatycznym, uniezależnienie systemu energetycznego od węgla, elektryfikacja komunikacji zbiorowej, masowa termomodernizacja budynków, a także wzrost użycia surowców wtórnych i inwestycje w technologie wykorzystujące zielony wodór.
O wszystkich rozwiązaniach, jakie w regionach chcą wprowadzić sygnatariusze deklaracji, oraz o tym, co trzeba zrobić w pierwszej kolejności można przeczytać w Deklaracji solidarności klimatycznej (pdf).
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)