Prezydent Szczecina i przedstawiciele podmiotów z obszaru energetyki cieplnej podpisali list intencyjny w sprawie dekarbonizacji systemu ciepłowniczego w Szczecinie. Wspomniany list zakłada również utrzymanie jego statusu jako efektywnego systemu energetycznego – wskazał Urząd Miasta Szczecin (UM).
Zapewnić bezpieczeństwo energetyczne
– Bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców Szczecina jest jednym z naszych priorytetów. By w jak najlepszy sposób zaspokajać ich potrzeby – także w zakresie energii cieplnej, podejmujemy współpracę z wiodącymi wytwórcami i dostawcami. To jednocześnie ważny krok w kontekście samowystarczalności energetycznej, do której dążymy. Już dziś Szczecin jest liderem w tej dziedzinie, nieodzownym elementem tego procesu są nowe inwestycje. Dzięki nim będziemy mieć pewność, że dostawy ciepła będą odpowiednio zabezpieczone i jednocześnie będą spełniać wymagania stawiane przez prawo unijne, jak i krajowe – powiedział Piotr Krzystek, Prezydent Szczecina.
Stronami porozumienia są: Miasto Szczecin, New Cogen, PGE Energia Ciepła, Szczecińska Energetyka Cieplna oraz Zakład Unieszkodliwiania Odpadów (ZUO). Przedmiotem współpracy jest wspólna ocena możliwości i wskazanie rozwiązań zabezpieczenia stabilnych i bezpiecznych dostaw ciepła dla Szczecina. Obejmuje to także określenie możliwości inwestycyjnych stron w kontekście konieczności przeprowadzenia dekarbonizacji.
Działania na rzecz dekarbonizacji systemu ciepłowniczego przyniosą wymierne korzyści
– Jako jedno z przedsiębiorstw dostarczających energię, zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nas spoczywa. Nasze źródło kogeneracyjne już rozpoczęło ten ważny proces i jesteśmy gotowi współpracować z innymi firmami oraz lokalnymi władzami, aby wspólnie przyczynić się do zrównoważonej przyszłości naszego miasta. Wspólne działania z innymi uczestnikami rynku przy wsparciu Gminy Miasto Szczecin przyspieszą osiągnięcie celów ekologicznych, zapewniając czystsze i bardziej zrównoważone środowisko dla wszystkich mieszkańców – wskazał Grzegorz Nowak, prezes New Cogen.
– Bliska współpraca z prezydentem Szczecina oraz Szczecińską Energetyką Cieplną umożliwia nam rzetelne przygotowanie inwestycji oraz optymalizację kosztów przy procesie dekarbonizacji naszych jednostek wytwórczych. Wierzymy, że wspólne działania przyniosą wymierne korzyści, na których skorzystają przede wszystkim mieszkańcy Szczecina – zaznaczył Robert Kowalski, wiceprezes Zarządu ds. wsparcia i rozwoju Polskiej Grupy Energetycznej.
Inicjatywa w sprawie dekarbonizacji systemu ciepłowniczego zgodna z zobowiązaniami dotyczącymi redukcji emisji
Adam Palacz, prezes Szczecińskiej Energetyki Cieplnej powiedział: – Inicjatywa pana prezydenta jest zgodna z naszą strategią zrównoważonego rozwoju oraz zobowiązaniami dotyczącymi redukcji emisji CO2 do 2030 r. Dekarbonizacja naszych systemów ciepłowniczych już trwa. Skupiamy się na tym, aby nasze działania przyniosły bezpośrednie korzyści naszym klientom, mieszkańcom miasta, w postaci bardziej ekologicznych i zrównoważonych rozwiązań. Dziękuję wszystkim Partnerom: Gminie Miasto Szczecin, PGE Energia Ciepła, ZUO i NEW Cogen za wspólne starania, aby Szczecin był jeszcze bardziej przyjaznym miejscem do życia.
– Jeśli mowa o ekologicznych i zrównoważonych rozwiązaniach, to najlepszym tego przykładem jest Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie, czyli nowoczesna i bezpieczna dla środowiska elektrociepłownia, w której paliwem są odpady komunalne – zauważył Tomasz Lachowicz, prezes Zarządu ZUO. – Instalacja jest jednym ze źródeł ciepła dla Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, od uruchomienia w 2017 roku. Dodajmy: ciepła ekologicznego i taniego. Cały czas jesteśmy otwarci na dalszą współpracę oraz nowe działania, które będą prowadzić do zapewnienia jeszcze wyższego poziomu bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców naszego miasta.
Przeprowadzona zostanie analiza strategiczna
W ramach współpracy, aby ocenić właściwie zakres potrzebnych zmian w obszarze wytwarzania i przesyłu ciepła, przeprowadzona zostanie analiza strategiczna w ujęciu krótko-, średnio- i długoterminowym. W tym celu – jak wskazał UM – zostanie powołana specjalna grupa robocza, która zajmie się identyfikacją zagrożeń, ustaleniem planów inwestycyjnych, oceną możliwości i zasadności realizacji nowych instalacji wytwórczych oraz przebudowy sieci ciepłowniczej.
Według magistratu, efektem tych działań ma być optymalizacja kosztów funkcjonowania systemu ciepłowniczego, przy jednoczesnym zapewnieniu niezawodności i wysokiej jakości dostaw ciepła do sieci ciepłowniczej.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. UM Szczecin