dać drugie życie

Dać drugie życie niepotrzebnym przedmiotom i uratować więcej jedzenia

Nowa lodówka dla mieszkańców, zbiórka nakrętek i zużytych baterii oraz regał do wymiany książek i doniczek – targowisko przy ul. Niedźwiedziej we Wrocławiu jako pierwsze dołączyło do miejskiej akcji „Wrocław nie marnuje”. Wykorzystując charakter i potencjał takich miejsc, można uratować więcej jedzenia i dać drugie życie niepotrzebnym przedmiotom – przekonuje Urząd Miasta we Wrocławiu (UM).

Na terenie targowiska można wymienić się produktami i dać drugie życie niepotrzebnym przedmiotom

dać drugie życie

Od dłuższego czasu na terenie targowiska mieszkańcy mogą wymieniać się książkami, jest również miejsce na zbiórkę drobnych elektroodpadów. Zbierane są także plastikowe nakrętki dla pacjentów kliniki Przylądka Nadziei. W sobotę, 10 września, w trakcie ekopikniku uruchomiona została również specjalna lodówka dla mieszkańców – tak, by mogli wymieniać się produktami zdatnymi do spożycia. Mogą to być owoce, warzywa, nabiał, pieczywo, soki oraz produkty suche, jak kasza, mąka, czy ryż. Miejsce powstało z inicjatywy społeczności targowiska i miasta, przy wsparciu firmy Whirpool Corporation – zaznacza magistrat.

Kupcy chętnie zaangażowali się w akcję postawienia lodówki. Mają nadzieję, że w trudnych czasach takie działania spowodują, że mieszkańcy będą się bardziej integrować na targowisku. Oprócz codziennych zakupów mogą dzielić się swoimi nadwyżkami jedzenia z innymi. Sami sprzedawcy również będą korzystać z tego miejsca. Targ przy ul. Niedźwiedziej to bardzo dobry przykład odpowiedzialności społecznej oraz współpracy pomiędzy mikro- i makrofirmami. Targowisko zyskało nowy wymiar: kameralnego miejsca spotkań, na którym znajdziemy nie tylko warunki do handlu, ale też atmosferę rozsądnej konsumpcji, współdzielenia i niemarnowania dobrego jedzenia – zaznaczyła Małgorzata Golak, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego UM, która jest pomysłodawczynią akcji na targowiskach.

Można nie tylko dać drugie życie niepotrzebnym przedmiotom

Na targu pojawił się też regał na już przeczytane książki oraz donice na posadzenie szczypiorku czy mięty. Dodatkowo zbierane są również zużyte baterie. – Bardzo nas cieszy, że akcja „Wrocław nie marnuje” zyskuje na popularności. Przykład powinien iść z wielu stron, również z miejsc handlu, które są licznie odwiedzane przez mieszkańców – mówi Małgorzata Brykarz, dyrektor Wydziału Klimatu i Energii UM.

– Mam nadzieję, że takich miejsc będzie coraz więcej. Wiemy od zarządców innych bazarów, że sporo żywności, szczególnie owoców i warzyw, pozostaje do wykorzystania i chętnie przyłączą się do akcji „Wrocław nie marnuje” – powiedziała dyrektor Golak.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM we Wrocławiu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny