cztery zielone przystanki

W Katowicach powstaną cztery zielone przystanki

Urząd Miasta Katowice (UM) poinformował o podpisaniu umowy na realizację zielonych przystanków. Powstaną cztery zielone przystanki, zazieleni się także fragment rynku. Inwestycja realizowana jest w ramach projektu UPSURGE. Rozwiązania mają pozwolić m.in. na obniżenie temperatury w wybranych lokalizacjach.

Przeciwdziałanie powstawaniu miejskich wysp ciepła

W Katowicach wprowadzamy różne rozwiązania, które mają przeciwdziałać negatywnym skutkom zmian klimatu. Wybudowaliśmy 25 zbiorników retencyjnych, ale też montujemy zbiorniki na deszczówkę przy budynkach miejskich. Wprowadzamy zieleń w przestrzeń śródmieścia – tu przykładami są al. Korfantego, ul. Dworcowa czy ul. Warszawska oraz realizujemy szereg mniejszych zadań chociażby za pośrednictwem Zielonego Budżetu, do którego w tym roku mieszkańcy zgłosili rekordowe 252 pomysły – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Projekt UPSURGE ma na celu przeciwdziałanie tworzeniu się miejskich wysp ciepła. Wykorzystywane są w tym celu naturalne metody oraz nowoczesne systemy monitorujące działanie systemu. W Katowicach w ramach projektu powstaną cztery zielone przystanki. Zazieleniona zostanie także część rynku. Przystanki mają być wyposażone w czujniki monitorujące temperaturę, hałas, wilgotność oraz skład powietrza. W dodatku w dwóch z nich prowadzony będzie monitoring pogody. Jak poinformował UM, pojawi się również 14 mobilnych stacji monitorujących temperaturę, wilgotność oraz składniki powietrza. Koszty inwestycji to ponad 1,7 mln zł. Przystanki powinny być gotowe przed końcem 2024 r.

W jakich miejscach powstaną cztery zielone przystanki?

Ochojec Szpital, Katowice Jagiellońska, Dąb Kościół oraz Park Śląski Ogród Zoologiczny – w miejscu tych przystanków powstaną nowe, wyposażone w rośliny. Inwestycja obejmie także Plac Obrońców Katowic przy rynku. Teren obecnie wybrukowany jest kostką, powstanie tam zieleniec. Według przekazanej przez UM informacji, wskazane miejsca cechują się wyższą temperaturą i dużym nasłonecznieniem w ciepłe dni.

W kolejnym etapie odbyły się konsultacje z lokalnymi społecznościami dotyczące każdego miejsca. Zorganizowano 15 spotkań – po trzy dla każdej lokalizacji. Pierwsze miały charakter roboczy. Na ich podstawie tworzone były koncepcje. Na drugich zaś projektanci przedstawiali pierwsze plany i razem z mieszkańcami omawiali ewentualne zmiany. Podczas ostatnich warsztatów prezentowane były finalne projekty. W grudniu 2023 r. projektanci zakończyli prace. Zebrano też wymagane pozwolenia na realizację inwestycji.

Ważny jest również dobór odpowiednich roślin

Projekt zakłada wykorzystanie specjalnie dobranych gatunków. Mają być odporne na miejskie warunki – suszę, sól czy zanieczyszczenie powietrza. Nie będą wymagały regularnego podlewania i nawożenia, przez co inwestycja będzie łatwa w utrzymaniu, a także niegenerująca dodatkowych kosztów.

Projekt jest dla nas bardzo istotnym działaniem ze względów ekologicznych. Dzięki korzystaniu z rozwiązań naturalnych chcemy poprawić jakość życia mieszkańców i sprawić, że przestrzeń wokół nich będzie bardziej przyjazna. Niewątpliwie większa ilość roślin na tych przystankach spodoba się wizualnie, ale przede wszystkim poprawią one jakość powietrza i pozwolą na zmniejszenie temperatury, co każdego lata zdarza się w wielu punktach. Znaleźliśmy się w gronie miast, które uczestniczą w tym projekcie – jak np. Belfast, Budapeszt, Maribor. W przedsięwzięciu bierze udział także wiele instytucji naukowych, firm i organizacji pozarządowych z aż 13 krajów. Dla naszego miasta to duże wyróżnienie, że możemy uczestniczyć w takiej inwestycji – powiedziała Magdalena Biela, zastępca dyrektora Zakładu Zieleni Miejskiej.

Pierwsze zielone przystanki powstały w Katowicach w 2022 r. Wiosną 2023 r. ustawione zostały kolejne 22 przystanki.

Więcej informacji na temat projektu UPSURGE można znaleźć na stronie internetowej.

Na podstawie nadesłanej informacji

rys. Biuro 44STO

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny