Ciepło i prąd w systemie kogeneracyjnym

Ciepło i prąd w systemie kogeneracyjnym

Fortum, właściciel elektrociepłowni Zabrze (EC Zabrze), poinformował, że w kończącym się właśnie sezonie grzewczym wyprodukował dla mieszkańców Bytomia i Zabrza 1 670 000 GJ ciepła i dodał, iż wspomniany zakład funkcjonuje w systemie kogeneracyjnym, czyli równocześnie produkuje ciepło i prąd. Dzięki temu jest bardziej wydajny, co pozwala ograniczyć negatywny wpływ energetyki na środowisko.

Ciepło i prąd w systemie kogeneracyjnym z wykorzystaniem RDF-u

W pierwszym pełnym sezonie grzewczym (liczonym od 19 listopada 2019 r. do 20 marca 2020 r.) należąca do Fortum EC Zabrze wyprodukowała, w systemie kogeneracyjnym, na potrzeby odbiorców w Bytomiu i Zabrzu 1 670 000 GJ ciepła, przy okazji wytwarzając 216 734 MWh energii elektrycznej. Jako paliwo do produkcji energii użyty został węgiel kamienny, ale także alternatywne paliwo stałe wytwarzane z odpadów, czyli tzw. RDF. Według firmy Fortum oznacza to, że elektrociepłownia przyczyniła się do redukcji ilości odpadów trafiających na składowiska, które nie nadają się do recyklingu.

Ciepło i prąd w systemie kogeneracyjnym

Według Fortum, zastosowane źródło kogeneracyjne o mocy 225 MW w paliwie pozwala utrzymać sprawność całego układu na poziomie ponad 90%. Jednocześnie firma podkresla, że spaliny z kotła fluidalnego trafiają to systemu oczyszczania bazującego na absorberze oraz systemie filtrów workowych, co zmniejsza odziaływanie instalacji na środowisko.

Mniejsze emisje, a ciepło i prąd w systemie kogeneracyjnym

Nowoczesna elektrociepłownia, taka jak EC Zabrze, to przede wszystkim większa wydajność w produkcji ciepła i energii elektrycznej. Dla nas ważne jest też to, że zastosowane w niej rozwiązania pozwalają na rzeczywiste zmniejszenie emisji do atmosfery. A w przypadku elektrociepłowni Fortum mamy się czym pochwalić – powiedział Marcin Kost, kierownik Elektrociepłowni Fortum Zabrze.

Firma porównała emisje wygenerowane w 2019 r. z emisjami z 2010 r., kiedy funkcjonowała jeszcze stara elektrociepłownia. Według Fortum, widać wyraźną poprawę wskaźników, a to dzięki temu, że EC Zabrze udało się znacznie zredukować emisje własne do atmosfery. I tak, zawartość tlenków azotu (NOX) w spalinach zmalała prawie o połowę (47%), tlenków siarki o 76%, a pyłów o 86%.

Należy jednocześnie podkreślić, że emisje w roku bazowym, jakim jest 2010, już spełniały przyjęte dla elektrociepłowni normy, jednak dodatkowe redukcje zdecydowanie pozytywnie wpłynęły na środowisko – dodaje przedstawiciel firmy.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Fortum

fot. i rys. Fortum

reklama

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny

reklama