dyskusje o zmianach klimatu

Caritas Polska włącza się w dyskusje o zmianach klimatu

– Zmiany klimatu to coraz bardziej problem moralny niż techniczny – powiedział kard. Pietro Parolin na rozpoczęcie COP24 w Katowicach. Wypowiedź kardynała wybrzmiała w kontekście obecności delegacji Caritas Internationalis na szczycie klimatycznym ONZ, w skład której wchodzi także przedstawiciel Caritas Polska.

Caritas Polska informuje, że włącza się w dyskusję na temat problemów ekologicznych m.in. poprzez organizację otwartych wydarzeń towarzyszących, które odbędą się w najbliższy weekend, w dniach 8-9 grudnia w Katowicach.

Problem coraz bardziej moralny niż techniczny

Ponosimy wielką odpowiedzialność względem przyszłych pokoleń. Dzisiaj młodzi ludzie pokazują głęboką wrażliwość w stosunku do rozległych i wielowymiarowych problemów, które wyrastają ze zjawiska zmian klimatycznych. To wyzwanie edukacyjne, gdzie procesy wychowawcze mogą pobudzić i pobudzają tę wrażliwość w młodych, którzy reprezentują naszą przyszłość – powiedział kard. Pietro Parolin, reprezentant Stolicy Apostolskiej na COP24.

W przemówieniu na otwarcie szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach kardynał Parolin podkreślił, że dbanie o godne warunki pracy i pozycję pracownika ma duże znaczenie i musi być związane z należytą uwagą poświęconą takim aspektom jak szacunek dla podstawowych praw człowieka, bezpieczeństwo społeczne i wykorzenienie ubóstwa. Szczególnie ważne jest uwzględnienie ludzi najbardziej podatnych na klimatyczne skrajności.

Taka zmiana wymaga szkoleń, edukacji i solidarności. Stopniowo stajemy się świadomi, że zmiany klimatu to problem coraz bardziej moralny niż techniczny. Pozarządowi aktorzy mogą zrobić dużo, aby pomóc politykom tworzyć sprawiedliwość i podejmować przyszłościowe decyzje – kontynuował hierarcha.

Caritas Polska zaznacza, że wraz ze Światowym Ruchem Katolików na Rzecz Środowiska włącza się w dyskusję na temat problemów ekologicznych organizując wydarzenia towarzyszące.

W sobotę 8. grudnia w godz. 9:30 – 21:00 w sali parafialnej Parafii Wniebowzięcia NMP w Katowicach-Panewnikach odbędzie się konferencja „Centrum Ekologii Integralnej: Misja Laudato Si’ – Chrześcijanie z klimatem” dla wszystkich zainteresowanych. Jego celem jest integracja środowisk katolików wokół misji wypływającej z encykliki papieża Franciszka „Laudato Si’”. W wydarzeniu udział weźmie m.in. o. Josh Kureethadam, specjalny przedstawiciel Ojca Świętego Franciszka, papieski współpracownik ds. ekologii.

Z kolei w niedzielę 9. grudnia, w godz. 10.00 – 18.00 w katedrze archidiecezjalnej oraz na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach odbędzie się międzynarodowa konferencja pt. „W kierunku nawrócenia ekologicznego ludzi i planety”.

COP24 – wsparty modlitwą

Przy okazji Caritas Polska informuje, że Polski Kościół, odpowiadając na apel Stolicy Apostolskiej wesprze szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach również modlitewnie. Akcja modlitwy za Szczyt Klimatyczny jest wspólną inicjatywą Konferencji Episkopatu Polski, Caritas Polska oraz Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska. Tekst modlitwy będzie dostępny w parafiach na terenie całej Polski. Więcej na stronie caritas.pl.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Caritas Polska

fot. sozosfera.pl

 

partner medialny