by nie marnować żywności

By nie marnować żywności!

Caritas Polska przekazała diecezjalnym Caritas siedem samochodów dostawczych do przewożenia żywności. Samochody – chłodnie marki Ford Transit – trafiły do tych Caritas diecezjalnych w Polsce, które aktywnie włączają się w akcję „Spiżarnia Caritas”. To ogólnopolski program odbioru i dystrybucji pełnowartościowej żywności wycofanej ze sprzedaży – wyjaśnia Caritas Polska.

W tym by nie marnować żywności pomogą samochody – chłodnie

Dziękujemy naszym partnerom za wspólne działanie w ramach pomocy żywnościowej. Moim priorytetem jest jeszcze bardziej usprawnić przekazywanie żywności poprzez sieć diecezjalnych Caritas. Nasze programy przeciwdziałające marnowaniu żywności bezpośrednio wynikają z przesłania Papieża Franciszka wyrażonego w encyklice „Laudato Si” powiedział ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Zakup sześciu pojazdów dofinansowany został przez głównego partnera programu – Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci sklepów „Biedronka”. Jeden samochód ufundowany został przez sieć supermarketów „Tesco”.

W ramach wspomnianego programu Caritas Polska odbiera żywność o krótkim terminie przydatności do spożycia. Auta będą służyły działaniom charytatywnym w zakresie pomocy żywnościowej na terenie diecezji krakowskiej, poznańskiej, katowickiej, przemyskiej, świdnickiej, zamojsko-lubaczowskiej i szczecińsko-kamieńskiej.

Zaczęliśmy naszą współpracę z Caritas Polska od zbiórek żywności i festynów, dziś przeszliśmy do pomocy systemowej.Spiżarnia Caritas” to nie tylko przekazywanie żywności, to również łączenie ludzi. Wolontariusze odbierają ze sklepów pełnowartościowe produkty żywnościowe i przekazują ją potrzebującym zaznaczyła Anetta Jaworska-Rutkowska z Jeronimo Martins.

Pomaganie odbywa się ponad podziałami. Caritas Polska to ważny element koalicji na rzecz niemarnowania żywności, który łączy różnych partnerów – sieci sklepów i diecezjalne Caritas. Od 2013 roku walczymy z niemarnowaniem żywności. Cieszymy się, że dołączyliśmy do pomocy prowadzonej przez Caritas. Wszyscy walczymy o to samo powiedział Wojciech Sokół z Tesco Polska.

Caritas zaznacza, że dzięki współpracy z Jeronimo Martins Polska od listopada 2017 r. samochody dostawcze trafiły do 14 Caritas diecezjalnych w Polsce. „Biedronka” oraz „Tesco” aktywnie włączają się do całorocznego programu pomocy żywnościowej „Spiżarnia Caritas”. We współpracy z 30 Caritas diecezjalnymi w 2018 r. przekazano 2600 ton żywności z 700 sklepów. Paczki żywnościowe i darmowe posiłki otrzymało ok. 50 tys. osób. W program zaangażowanych jest 1000 wolontariuszy i pracowników Caritas w Polsce.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Caritas Polska

fot. Caritas Polska

 

partner medialny